fbpx
668 760 190

Ho ho ho !

Dzisiejszy wpis miał być poświęcony zabawom, ale tak sobie pomyślałam, że wyświadczę Ci większą przysługę proponując Ci kilka gniotków i woreczków sensorycznych, które pomogą wyciszyć Twoje dziecko – dwa tygodnie temu pojawił się na blogu artykuł z zabawami wyciszającymi. Znajdziesz go tutaj.

W szale świątecznych prezentów i zgiełku, który może pojawić się mimo tego w jakiej sytuacji obecnie jesteśmy, te propozycji mogą okazać się dla Ciebie zbawiennie. Jestem przekonana, że nie tylko wyciszą Twoje dziecko, ale równiez pochłoną jego uwagę na długi czas, a Ty będziesz mieć czas na świąteczny odpoczynek. Obiecaj mi jednak, że nie przeznaczysz tego wolnego czasu na sprzątanie!

Gniotki

Gniotki to zabawki dzieciństwa, które kupowałam zawsze na odpuście parafialnym. Przez wiele lat były hitem, choć niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele zalet ma ta prosta zabawka. 

Przede wszystkim jest to wspaniała zabawa wyciszająca i relaksująca dla dzieci (i nie tylko!). Pozwala im się rozluźnić, a przez aktywowanie czucia głębokiego poprawia koordynację ruchową i wspiera ogólny rozwój motoryczny dziecka. Więcej na temat wyciszających zabaw dla dzieci znajdziesz tutaj – [LINK DO ARTYKUŁU O ZABAWACH WYCISZAJĄCYCH]

Ponadto kontrolowane ugniatanie pozwala ćwiczyć motorykę małą i precyzyjny chwyt dłonią, a u niemowląt wspomaga rozluźnienie zaciśniętych piąstek. 

Kolejną zaletą gniotków jest to, jak bardzo są wciągające! Dzieci zajęte gniotkami potrafią zająć się sobą nawet przez godzinę, bez wymyślania specjalnego tematu zabawy. Wystarczy samo ugniatanie! A zrelaksowane dziecko, to zrelaksowany rodzic! 

Jak zrobić gniotka w domu?

Do wykonania gniotka będziesz potrzebować:

 • balona,
 • plastikowej półlitrowej butelki,
 • lejka,
 • mąki ziemniaczanej lub kaszy, ciecierzycy, ryżu itp. 

Sposobów wykonania gniotka jest kilka. Do każdego z nich będziesz jednak potrzebować mocnego, wytrzymałego balona (te cienkie, najtańsze, niestety często pękają). 

Wypełnienie gniotka może być bardzo różne. Najpopularniejszym i “najgładszym” wypełnieniem jest mąka ziemniaczana lub pszenna. Możesz jednak urozmaicić doznania sensoryczne dziecka, wsypując do gniotka różnorodne ziarna, takie jak kasza jaglana, ryż, ciecierzyca itp. Możesz wrzucić do gniotka same ziarna lub wymieszać je z mąką.

Sposób wykonania gniotka

 1. Weź butelkę i z pomocą lejka wsyp do niej mąkę lub inne ziarna, wypełniając mniej więcej połowę butelki. 
 2. Nadmuchaj balona – ale nie do oporu!
 3. Zwiń kilka razy ogonek balona – nie zawiązuj go.
 4. Nałóż ogonek na szyjkę butelki i odkręć go.
 5. Odwróć butelkę tak, by mąka przesypywała się do balona. Jeśli mąka nie chce się przesypać, ściśnij butelkę kilka razy. 
 6. Po wypełnieniu balona powoli wypuść pozostałe powietrze i szczelnie zawiąż balon. 
 7. Opcjonalnie możesz również ozdobić gotowego gniotka. Markerem permanentnym narysuj buzię, a z kolorowej włóczki zawiązanej na ogonku gniotka zrób piękne włosy! 

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego najpierw wsypujemy mąkę do butelki, zamiast bezpośrednio do balona. Gdybyśmy tak zrobili, balon wypełniłby się tylko do momentu oporu. Nie jesteśmy w stanie “upchnąć” większej ilości mąki w nierozciągniętym balonie. Tak powstały gniotek byłby wiotki i sflaczały. Natomiast dzięki nadmuchaniu balona, jesteśmy w stanie wsypać do niego dużo większą ilość mąki, a nasz gniotek robi się sprężysty i elastyczny. 

Jeśli obawiasz się, że gniotek szybko pęknie, możesz wykonać go z dwóch balonów. Do środka nienadmuchanego balona włóż drugi, a następnie nadmuchaj wewnętrzny balon pilnując, by zewnętrzny się nie ześlizgnął. 

Woreczki sensoryczne

Woreczki sensoryczne do doskonała zabawka do relaksacji, ćwiczenia motoryki małej, nauki kolorów czy stymulowania właściwej postawy dziecka. Możesz kupić je przez internet, albo niewielkim nakładem pracy i pieniędzy wykonać je z dzieckiem w domu. Gwarantuję, że zabawa będzie rewelacyjna! 

Jak zrobić woreczek sensoryczny w domu?

Do wykonania woreczka sensorycznego będziesz potrzebować zwykłego woreczka strunowego oraz różnych składników do wypełnienia go. Poniżej znajdziesz 5 inspiracji, czym wypełnić woreczek sensoryczny i do czego możesz go wykorzystać!

 • Woreczek gimnastyczny 

Chyba każdy z nas pamięta woreczki gimnastyczne z zajęć korekcyjnych lub lekcji wychowania fizycznego w szkole. W bardzo prosty sposób możesz wykonać taki woreczek w domu. 

Do wykonania jednego woreczka będziesz potrzebować:

 • dwóch woreczków strunowych,
 • dowolnych ziaren – ryżu, kaszy, ciecierzycy, grochu lub małych koralików,
 • opcjonalnie kleju na gorąco. 

Jeśli masz zdolności krawieckie, zamiast woreczka strunowego możesz uszyć woreczek z materiału. 

Do jednego woreczka strunowego wsyp kilka łyżek wybranych ziaren i szczelnie zamknij. Jeśli chcesz mieć pewność, że ziarenka się nie wysypią, sklej brzegi woreczka klejem na gorąco. Następnie włóż wypełniony woreczek do drugiego tak, by jego zamknięcie znajdowało się na dnie pustego woreczka. Brzegi drugiego woreczka również możesz skleić klejem na gorąco. UWAGA! Maluchy biorą wszystko do buzi! Jeśli przygotowujesz taki woreczek dla dziecka poniżej 3 roku życia, nie zaklejaj zewnętrznego woreczka lub zaklej go w środku (przed strunowym zamknięciem). 

I gotowe! Woreczek gimnastyczny może być świetnym gniotkiem, ale także rekwizytem do zabawy oraz do ćwiczenia prawidłowej postawy. 

Przykładowe zabawy z woreczkiem:

 1. Połóż woreczek na głowie dziecka – niech spróbuje przejść przez pokój tak, by woreczek nie spadł na ziemię.
 2. Połóż woreczek na głowie dziecka. Na słowa “dzień dobry” niech zrzuci woreczek pochylając się do przodu. Na “do widzenia” – pochylając się do tyłu. Tak samo możesz położyć woreczek na ramionach, kolanach czy stopach dziecka i zachęcić go do zrzucenia go, bez użycia rąk!
 3. Połóż woreczek na podłodze. Zadaniem dziecka jest podniesienie go za pomocą stopy. 
 4. Znajdź dwa takie same. Przygotuj woreczki z różnymi ziarnami, po dwa każdego rodzaju. Zasłoń oczy dziecku i połóż przed nim pudełko lub miskę z woreczkami. Jego zadaniem będzie odnalezienie dwóch takich samych woreczków, wykorzystując tylko zmysł dotyku!
 5. Rzucanie w dół i w górę. Na słowo “hop!” dziecko podrzuca woreczek do góry, na słowo “bam!”, rzuca nim o ziemię. Świetne ćwiczenie orientacji przestrzennej!
 6. Rzucanie do celu. Połóż pudełko lub miskę w pewnej odległości od dziecka. Jego zadaniem jest trafić woreczkiem do pudełka. Im większa odległość i mniejsze pudełko, tym zadanie jest trudniejsze!

Szeleszczące woreczki

Szeleszczące woreczki to doskonałe ćwiczenie uwrażliwiające słuch Twojego dziecka. Dla maluszków świetnie sprawdzi się jako element maty edukacyjnej.

Do wykonania takiego woreczka będziesz potrzebować:

 • woreczka strunowego,
 • folii aluminiowej, papieru do pieczenia lub dowolnej folii z czekolady lub cukierków.

Do woreczka wkładamy kawałek folii lub papieru i szczelnie zamykamy. Takim woreczkiem można szeleścić do woli! 

Przykładowe zabawy z woreczkiem:

 1. Naśladowanie deszczu – deszczyk cichutko szumi (gładzimy woreczek), zaczyna kapać (stukamy paluszkami w woreczek), a na koniec zrywa się wielka ulewa (gnieciemy woreczek w dłoniach).
 2. Dopasuj w pary. Przygotuj woreczki z różnymi wypełnieniami, po dwa takie same. Zadaniem dziecka jest odnalezienie dwóch takich samych woreczków z zamkniętymi oczami, wykorzystując tylko zmysł słuchu. 

Piankowa wariacja

Taki woreczek będzie świetną alternatywą dla gniotka. 

Do jego wykonania będziesz potrzebować:

 • dwóch woreczków strunowych,
 • pianki do golenia,
 • opcjonalnie barwników spożywczych.

Wyciśnij piankę do jednego woreczka i szczelnie zamknij. Następnie włóż go do drugiego woreczka (zamknięciem “do dołu”) i ponownie szczelnie zamknij. I gotowe!

Przykładowe zabawy z woreczkiem:

 1. Przeciskanie pianki z jednej strony woreczka na drugą.
 2. Tworzenie obrazków z pianki w woreczku. Żeby zabawa się udała, wykorzystaj niewielką ilość pianki. Powinna ona wypełnić ¼ woreczka. 
 3. Kolorowa pianka. Do pianki dodaj kilka kropel kolorowych barwników spożywczych. Zadaniem dziecka będzie wymieszanie kolorów w zamkniętym woreczku. 

Żelowy glutek

Żelowy glutek to woreczek, w którym zakocha się Twoje dziecko! 

Do jego wykonania będziesz potrzebować:

 • dwóch woreczków strunowych,
 • wody, mąki ziemniaczanej i cukru,
 • opcjonalnie barwników spożywczych.

Na początku przygotuj przezroczysty kisiel. Do garnka wlej szklankę zimnej wody, dodaj 3 łyżki cukru i 3 łyżki mąki ziemniaczanej. Wymieszaj dokładnie do całkowitego rozpuszczenia składników. Następnie podgrzej, aż masa zgęstnieje i zostaw do wystygnięcia. Przestudzoną masę przełóż do woreczka i szczelnie zamknij. Tak przygotowany woreczek włóż do drugiego (zamknięciem “do dołu”) i ponownie szczelnie zamknij. I gotowe! 

Przykładowe zabawy z glutkiem:

 1. Do przezroczystego glutka dodaj koraliki lub inne drobne przedmioty. Zadaniem dziecka będzie przesuwanie koralików z jednej strony woreczka na drugą. 
 2. Traf do celu. Przygotuj woreczek tak, jak w pierwszej zabawie. Żeby było ciekawiej, na woreczku możesz narysować flamastrem różne figury geometryczne. Zadaniem dziecka będzie przesunięcie odpowiednich przedmiotów do odpowiednich pól.
 3. Kolorowa segregacja. Kolejny wariant pierwszej zabawy. Do glutka wsyp guziki lub koraliki w różnych kolorach. Na woreczku narysuj flamastrem kwadraty w takich samych kolorach. Zadaniem dziecka będzie przesunięcie guzika do kwadratu o odpowiednim kolorze.
 4. Kolorowy glutek. Do glutka dodaj kilka kropel barwnika spożywczego. Zadaniem dziecka będzie wymieszanie koloru w zamkniętym woreczku. Możesz dodać kilka kolorów i stworzyć barwną tęczę!

   

  Przedstawiłam Ci wiele sposobów na stworzenie gniotków i woreczków sensorycznych dla Twojego dziecka. Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny i zainspirował Cię do kreatywnej zabawy z Twoim dzieckiem.Daj znać, który sposób spodobał się najbardziej Tobie i Twojemu szkrabowi! Z chęcią zobaczę też, jak prezentują się Wasze dzieła. A może wpadniecie na jeszcze lepsze pomysły? Podziel się nimi się ze mną na instagramie (panipiatka) lub facebooku (encepenceanimacja). Jak to zrobić? Po prostu oznacz mnie w poście. Z wielką przyjemnością obejrzę, jak wesoło ugniatacie i ściskacie! 

  Piąteczka!

Psssst!

Jeszcze dostępny jest nasz E-BOOK “10 pomysłów na zabawy świąteczne”.

Skorzystaj z naszych gotowych pomysłów i spędź radośnie święta!

Kliknij tu.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x