fbpx
668 760 190

W co się bawić z dzieckiem w domu? Sposoby kreatywnego spędzania czasu razem. j

W życiu każdego rodzica nadchodzi taki moment,gdy zostaje on ze swoimi dziećmi w domu. Czasami przez chorobę, czasami z powodów prywatnych, a czasami – tak jak to jest w obecnym czasie – z powodu pandemii. W takich sytuacjach chcemy dobrze i kreatywnie zagospodarować dzieciom czas, aby nie skazać ich na na całodniowe oglądanie bajek lub grę na xboxie. Plan jest dobry, ale co z wykonaniem? To, co pięknie brzmi w teorii, nie zawsze jest łatwe do zrealizowania w praktyce. Jesteśmy najlepszymi rodzicami pod słońcem, ale każdy z nas wymięka, gdy słyszy “nudzi mi się” po raz enty. 

Jeżeli Twój arsenał zabaw się wyczerpał, a klątwa “nudzi mi się” dopadła i Was, przygotowałam dla Ciebie kilka zabaw na odczarowanie tego czasu. Moje propozycje nie wymagają specjalistycznego sprzętu – możesz wykorzystać wszystko co masz pod ręką. Zapraszam Cię zatem do dziecięcego świata i w drzwiach ochoczo udzielam Ci jednej rady – im lepiej bawisz się Ty, tym lepiej bawią się Twoje dzieci.

WYZWANIA

To jedna z moich ulubionych zabaw. Bardzo często korzystam z niej na animacjach, bo jest bardzo uniwersalna. Świetnie sprawdza się dla dzieci w każdym wieku, a odpowiednio zagrana i poprowadzona wypełnia baaaardzo dużo czasu. 

Jeżeli chcesz ją zaproponować swojemu dziecku, pamiętaj o jednej bardzo ważnej sprawie: TY TEŻ BIERZ UDZIAŁ W TEJ ZABAWIE.

Można ją zrealizować na dwa sposoby: używając gotowca z przygotowanym przeze mnie zestawem pytań (otrzymasz go dodając komentarz pod tym artykułem i podając swój adres e-mail) lub wymyślając zadania na bieżąco. Osobiście, w zależności od sytuacji, korzystam z obu rozwiązań. Przy wyborze biorę pod uwagę przede wszystkim to,, który sposób pozwoli mi przekazać dzieciom więcej energii.

Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebujesz muzyki. Jeżeli zarówno karteczki z wyzwaniami, jak i muzyka, są przygotowane, to możesz zaczynać zabawę. 

Gdy gra muzyka, wspólnie z dzieckiem tańczcie bawcie się, a gdy się muzyka się zatrzyma, wylosujcie zadanie do wykonania. W opcji bez karteczek wyznaczacie sobie zadania nawzajem. Jeżeli w zabawie bierze udział więcej dzieci, stańcie lub usiądźcie w kole. W trakcie grania muzyki możecie podawać sobie piłkę lub inny przedmiot. Gdy muzyka się zatrzyma, osoba, która w momencie zatrzymania go trzymała, losuje zadanie.

To świetna zabawa na przełamanie barier i rodzinną integrację. Nic nie spaja rodziny tak, jak widok mamy, która udaje pingwina.

 

Domowe kręgle

Ta zabawa to świetna rozrywka dla całej rodziny – niezależnie od wieku! Organizując dzieciom domowe kręgle, rodzice zazwyczaj po prostu ustawiają puste butelki i dają im piłkę do zbijania.  I voila – zabawa gotowa! 

W moim wydaniu wygląda to nieco inaczej. Chcę, byście niewielkim nakładem pracy, poczuli się jak w prawdziwej kręgielni! Brzmi kusząco? Już mówię, co będzie Ci potrzebne:

  • kartonowe pudło,
  • taśma klejąca,
  • plastikowe butelki, 
  • piłka,
  • duża kartka papieru (minimum A3),
  • marker.

Kartonowe pudło ustaw na końcu pokoju, najlepiej przy ścianie, otworem w stronę pokoju.  W środku pudła ustaw butelki. Wypełnij je wodą lub piaskiem (do ⅓ wysokości), dzięki czemu będą bardziej stabilne. Przyklej taśmę na podłogę, wyznaczając tor od startu aż do pudełka. W widocznym dla wszystkich uczestników miejscu przyklej kartkę a3, na której będziecie zapisywać punktację. Podzielcie się na drużyny, kule w dłoń i do dzieła!

Podłoga to lawa

Na wspomnienie o tej zabawie aż łezka się w oku kręci – to moja ulubiona zabawa z dzieciństwa. Razem z moim kuzynostwem potrafiliśmy bawić się w nią całymi dniami. O co w niej chodzi? Tak naprawdę jedyną obowiązującą zasadą jest: nie dotykać podłogi bo parzy! (oczywiście tylko w naszej wyobraźni). Możecie ułożyć sobie tor przeszkód z poduszek, kocy, krzeseł lub innych przedmiotów – granice stanowi tylko Wasza kreatywność i przedmioty, którymi dysponujecie – i poruszać się po nim nie dotykając podłogi! Stopniowo możecie utrudniać zadanie np. pokonując tor przeszkód na czas lub przechodząc go na jednej nodze,  z jednym zamkniętym okiem i tak dalej. Tak naprawdę wcale nie musicie układać specjalnego toru. Możecie po prostu poruszać się po domu według obowiązującej zasady, pozostając w “swoim naturalnym, niezmodyfikowanym środowisku”.

Ciepło-zimno

Tę zabawę na pewno doskonale znasz! Na zmianę ze swoimi dziećmi chowajcie w pokoju różne przedmioty, a następnie pomagajcie szukającemu znaleźć je, używając tylko i wyłącznie słów: ciepło – gdy jest blisko przedmiotu, zimno – gdy jest daleko od przedmiotu. Jak przeprowadzić tę zabawę? Na początku wybierzcie jedną osobę, która wyjdzie z pokoju, po to byście mogli schować przed nią przedmiot. Gdy “skarb” zostanie ukryty, zaproście szukającego i pozwólcie mu rozpocząć poszukiwania, pomagając mu jedynie słowami “ciepło” i “zimno”. Słowa te możecie również stopniować – cieplej, gorąco, zimno, lodowato, by szukającemu było łatwiej namierzyć swój skarb. Gdy przedmiot zostanie odnaleziony, następuje zamiana ról i kolejna osoba wychodzi z pokoju.

Znajdź w pokoju

Ta propozycja to prawdziwy trening spostrzegawczości! Wspólnie ze swoimi dziećmi siadacie w pokoju lub salonie – wybór miejsca zabawy należy do Was. Jedno z Was – na początku to możesz być Ty – wskazuje przedmioty do znalezienia, które znajdują się w tym pomieszczeniu. Możesz nazywać je wprost, np. “czerwony wazon”, lub mówić o nich opisowo, np. “jest czerwony, wlewam do niego wodę i wkładam tam kwiatki”. Pozostałe osoby muszą jak najszybciej dotknąć wymienionego przedmiotu – kto pierwszy, ten zdobywa punkt. W tej zabawie możecie się dzielić na drużyny (jak w kalamburach) i prowadzić zabawę w rundach tak, by osoba wskazująca przedmioty do znalezienia zmieniała się co jakiś czas. Świetna zabawa, uśmiechy i piski GWARANTOWANE!

 

Daj znać, która zabawa spodobała się najbardziej Tobie i Twojej rodzinie! Z chęcią zobaczę też, jak wspólnie się bawicie. A może wpadniecie na jeszcze lepsze pomysły? Podziel się nimi się ze mną na instagramie(panipiatka) lub facebooku(encepenceanimacja).

Jak to zrobić? Po prostu oznacz mnie w poście. Z wielką przyjemnością obejrzę, jak wesoło spędzasz czas ze swoimi dziećmi w swoim domu!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x