fbpx
668 760 190

Ten wpis to totalne feryjne LAST MINUTE, ale wierzę i wiem, że po tym świecie również chodzą takie osoby jak ja, które wszystko organizują na ostatnią chwilę. Dlatego z myślą o nich przygotowałam ten artykuł z 5-cioma propozycjami na to jak spędzić ferie ze swoimi dziećmi w domu. Dlaczego w domu? Bo możliwości korzystania z atrakcji na zewnątrz nie mamy zbyt wiele ( chyba, bo jak mam być szczera to już się tak pogubiłam w tym co wolno, a czego nie, że nie jestem pewna). Ja akurat mam ten komfort, że mieszkam w podhalańskiej wsi, więc jest ogród i jest śnieg, a to już naprawdę wiele. 

Propozycje, które przygotowałam możesz wykorzystać bez większego przygotowania!

Gotowa? Zaczynamy!

Domowe warsztaty kuliarne

Nigdy nie miałam okazji gotować z moją mamą, a babcia za bardzo bała się bałaganu po wspólnym gotowaniu! 

Dlatego w pierwszej chwili pomyślałam własnie o tej aktywności, bo ma niebywały wpływ na rozwój dziecka. Dlaczego?

Po pierwsze: gotując razem spędzacie ze sobą czas i lepiej się poznajecie.

Po drugie: jest coś magicznego w przekazywaniu wiedzy przez rodzica i moim zdaniem bardzo mocno wpływa to na poczucie własnej wartości – dziecko czuje się godne Twojej uwagi i mądre, bo uważasz, że jest gotowe, by czegoś go nauczyć.

Po trzecie: jest to ( o ile nie poprawiasz dziecka na każdym kroku) sposobność do okazania swojej akceptacji dziecku, która jest niezwykle ważna, bo KAŻDE dziecko chce czuć się akceptowane takie jakie jest. Wsypuje mąkę inaczej niż Ty? Czy to wpływa na jakość ciasta? Jeśli nie ma to większego znaczenia, pozwól dziecku robić tak jak chce.

Tutaj może się pojawić syndrom babci Helenki, czyli strach przed nadmiernym bałaganem – wiem, że kolejna porcja sprzątania to nie jest marzenie żadnej mamy. Jeżeli u Ciebie wizja kuchni po wspólnym gotowaniu wywołuje dyskomfort, który raczej nie da Ci przestrzeni żeby spróbować, to pomyśl jak to zmienić. Żeby zadbać też o swój komfort, możesz odmierzyć składniki ( dzięki temu w razie czego rozsypie się ich mniej), możesz porozmawiać o tym ze swoim dzieckiem ( to, że poprosić swoją córkę, by trochę uważała, bo TY BOISZ SIĘ, że będzie za duży bałagan jest najlepszym co możesz zrobić – większość rodziców mówi “nie rób, bo zrobisz bałagan”, a przecież tak naprawdę nie chodzi o to, że nasze dziecko zrobi bałagan, tylko o to, że nam się nie chce sprzątać).

Co robić podczas warsztatów kulinarnych z własnym dzieckiem? 

To na co macie ochotę. OBOJE. Nie ma tak naprawdę znaczenia, co ugotujecie – ważne, że razem 🙂

Wspólny spacer i wycieczka krajoznawcza

Wiem, że to banał. Wiem, że to proste. Wiem też po sobie, że rzadko korzystam z tego pomysłu!

Wspólny spacer po okolicy, być może połączony z jazdą na sankach, bitwą na kulki czy ciepłą herbatką pitą z termosa to jedna z najpiękniejszych rzeczy, które możesz zrobić ze swoją rodziną. 

Odciągnięci od komputerów, telewizora, zabawek – odpoczniecie, otrzymacie darmowy zastrzyk pozytywnej energii, zrelaksujecie się. A to już naprawdę dużo w obecnym czasie. 

Będzie też dużo okazji do rozmowy – czasami takie “ograbienie się” ze wszystkich atrakcji i gadżetów może nam dać bardzo wiele dobrego. 

Wiemy jak jest obecnie – być może narasta w Tobie frustracja. Być może jesteś zmęczona zdalną nauką i łączeniem tego z własną pracą lub obowiązkami domowymi. Twój partner również może kiepsko się czuć – chińskie przysłowie mówi “jeśli Twoja żona ma zły dzień, Ty też będziesz mieć zły dzień”. Nie zapominaj, że dla dzieci ta cała sytuacja również jest bardzo stresująca – dlatego korzystaj z uroków natury.

Domowy turniej puzzli

Puzzle sprawdzają się zawsze i wszędzie, a wspólne układanie może być bardzo ekscytujące. Żeby podkręcić temperaturę, wybierzcie klika zestawów puzzli do ułożenia w określonym czasie ( np. przez całe ferie) i ustalcie sobie nagrodę za sprostanie wyzwaniu.

Poza świetną zabawą, gwarantujesz swojej rodzinie bombę rozwojową, ponieważ układanie puzzli:

  • uczą wyobraźni przestrzennej,
  • rozwijają logiczne myślenie,
  • wspomaga rozwój zdolności manualnych, doskonale trenuje koordynację ręka-oko oraz zdolności manualne
  • rozwijają kreatywność, ćwiczą fantazję, wyobraźnię i zmysł artystyczny.

Rodzinne malowanie

Zdaje sobie sprawę, że w żyjemy w bardzo dynamicznych i szybkich czasach. W zgiełku pracy, obowiązków i trzeczy do załatwienia rzadko mamy czas na zatrzymanie. Skoro zatem sytuacja nas trochę do tego zmusza, może warto nie stawać okoniem, a właśnie wykorzystać to na robienie rzeczy, na które wcześniej nie było czasu. Wspólne malowanie to świetny sposób na zajęcie dziecka w wolnym czasie. Możecie zorganizować wielkie malowanie – wystarczy, że kupisz ogromny kawałek papieru, bristol lub wykorzystasz karton, który leży gdzieś w garażu. Każdy członek rodziny może otrzymać swój pędzel i zestaw farb. Sama zobaczysz jak może być zabawnie.

Jeżeli masz mniejsze dzieci i pojawia się syndrom babci Helenki – ułóż płotno w miejscu, które łatwo będzie zmyć albo zabezpiecz przestrzeń folią malarską – kosztuje kilka złotych, a będziesz się czuć bardziej komfortowo!

Domowy bal karnawałowy

Bal w domu? Czemu nie! Nie potrzeba przecież ogromnej sali, by dobrze się bawić! Najważniejsza jest atmosfera i ludzie, którzy nas otaczają.

Kiedy ostatnio się przebierałaś? Ta propozycja to idealna okazja do tego, by puścić wodze fantazji i zrobić coś szalonego w domu, gdzie nikt Cię nie widzi ani nie ocenia!

Gdy stroje będą gotowe – czas na przygotowanie dekoracji! Nadmuchajcie balony, zawieście serpentyny i girlandy. Włączcie muzykę i zacznijcie zabawę i tańce!

Możecie skorzystać z moich propozycji zabaw, które znajdziecie tu

 

Podobają Ci się moje pomysły, ale chcesz czegoś więcej, by po wspólnej zabawie móc na chwilę odpocząć?
Nie ma nic gorszego niż wysłuchiwać ciągle “NUDZI MI SIĘ”, a wiem, że dzieci mają więcej energii niż my dorośli!
Dlatego chcę ZNOKAUTOWAĆ Panią Nudę raz na zawsze i organizuje darmowe ferie online dla dzieci!

NOKAUT PANI NUDY TO:
?ciekawa i kreatywna rozrywka dla Twojego dziecka poprowadzona przez animatorkę i pasjonatkę wspierania rozwoju dzieci Panią Piątkę
?łącznie 8 rund w walce z Panią Nudą, czyli ponad 10 godzin “wolnych” dla Ciebie, w których możesz odsapnąć, pomalować paznokcie, poczytać książkę lub wypić spokojnie kawę
?zajęcia w formie godzinnych livów ( tańce i zabawy) w terminie od 6-17 stycznia 2021
?warsztaty w formie wideo + checklisty potrzebnych rzeczy dla osób z grupy. 

?dyplom dla każdego uczestnika do wydrukowania
ROZKŁAD JAZDY:
Dzisiaj LIVE GALA ROZPOCZĘCIA DOBREJ ZABAWY o godz. 18
7.01 Runda 1 LIVE o godz. 18
8.01 Runda 2 VIDEO WARSZTATY
9.01 Runda 3 LIVE o godz. 18
10.01 Odpoczynek w narożniku
11.01 Runda 4 LIVE o godz. 18
12.01 Runda 5 VIDEO warsztaty
13.01 Runda 6 LIVE o godz. 18
14.01 Odpoczynek w narożniku
15.01 Runda 7 LIVE o godz. 18
16.01 Runda 8 VIDEO warsztaty
17.01 FINAŁ LIVE + DYPLOMY DLA UCZESTNIKÓW FERII o godz. 18

Dołącz na pokład dobrej zabawy w ferie tutaj

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x