fbpx
668 760 190

Komunie to uroczystości, które zazwyczaj organizowane są w restauracjach.
Takie rozwiązanie posiada wiele korzyści, przede wszystkim zmniejsza ilość obowiązków i odciąża głównych organizatorów imprezy – rodziców dziecka pierwszokomunijnego.

Z drugiej strony wymaga jednak znacznie większego budżetu, a ponadto
w obecnych czasach trudno przewidzieć, czy na czas komunii restauracje będą funkcjonowały normalnie.
Alternatywą dla przyjęcia w restauracji jest komunia
w domu. Choć organizacja tego przedsięwzięcia wymaga sporo wysiłku,
w ostatecznym rozrachunku gwarantuje większą swobodę i spore oszczędności.

Jak w takim razie zabrać się do przygotowania takiego przyjęcia?
Przedstawimy Ci kilka sprawdzonych sposobów na udaną komunię w domu!

Dobry plan to połowa sukcesu!

Przygotowania do komunii w domu powinny rozpocząć się przynajmniej dwa miesiące przed imprezą. Każdy szczegół wydarzenia powinien być zaplanowany
i dopracowany tak, by w trakcie przyjęcia nie trzeba było już nad niczym się zastanawiać.

Przygotuj listę rzeczy do zrobienia i zaplanuj je w czasie. Dwa miesiące przed imprezą sporządź listę gości, wypiszcie zaproszenia, kupcie albę i wszystkie dodatki do stroju dziecka pierwszokomunijnego oraz zaplanujcie dodatkowe atrakcje.

Miesiąc przed zaplanujcie menu i listę zakupów oraz wybierzcie stroje dla pozostałych członków rodziny. Dwa tygodnie przed przygotujcie dekoracje i zróbcie pierwsze zakupy. Tydzień przed rozpiszcie podział obowiązków i dopnijcie wszystko na ostatni guzik! 

zamów animacje na Twoje przyjęcie!

1. Próba generalna stołu

Pierwszym krokiem przygotowań powinno być sporządzenie dokładnej listy gości
i sprawdzenie, czy jesteś w stanie swobodnie posadzić taką ilość osób przy stole
w Twoim domu. Jest to tak zwana “próba generalna stołu”.

Jeśli okaże się, że miejsc brakuje, możesz pożyczyć stoły i krzesła od sąsiadów
czy znajomych, lub udać się do specjalnej wypożyczalni. 
Zastanów się także,
czy wśród gości pojawią się dzieci. Jeśli tak, możesz przygotować dla nich osobny stół, przy którym będą się czuły swobodniej, niż w towarzystwie cioć i wujków 🙂

Komunia w ogrodzie?

Komunie przypadają na ciepłe, wiosenno-letnie miesiące, więc przy sprzyjającej pogodzie możesz też zorganizować przyjęcie w ogrodzie. Pogoda bywa jednak zmienna, więc dobrze mieć alternatywę, gdyby zaczęło padać lub zrobiło się zimno.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie posiłków w domu i tym samym ustawienie odpowiedniej ilości stołów i krzeseł w środku. Na zewnątrz przestrzeń może być już swobodniejsza – przygotuj jeden stolik na napoje
i przekąski, a do tego krzesła, leżaki, koce czy pufy.
Będzie to świetne miejsce
do odpoczynku po obiedzie i rozluźnienia uroczystej atmosfery.

2. Zaproszenia

Gdy lista gości będzie już gotowa, wraz ze swoim dzieckiem przygotujcie zaproszenia. Podniesie to rangę imprezy i nada jej bardziej formalny charakter,
a goście na pewno poczują się docenieni.

Pozwól dziecku samemu wypełnić zaproszenia tak, jak potrafi. To w końcu jego dzień, niech poczuje się gospodarzem imprezy!

encepence – animacja czasu wolnego

3. Ustalenie Menu

Bardzo ważnym elementem imprezy będzie oczywiście jedzenie!
Zastanów się, czy chcesz przygotowywać je we własnym zakresie, wspólnymi rodzinnymi siłami, czy zdecydujesz się na catering.

Jeśli nie czujesz się dobrze w kuchni, postaw na drugą opcję – oszczędzisz sobie stresu i będziesz miała czas skupić się na innych aspektach przygotowań. Jeżeli natomiast lubisz gotować i chcesz przygotować coś samodzielnie, postaw
na sprawdzone, tradycyjne przepisy – zwłaszcza na danie główne.

Po sporządzeniu menu…

Przygotuj dokładną listę zakupów i rozplanuj je w czasie. Mięso i warzywa najlepiej kupić na świeżo – dzień przed uroczystością, ale pozostałe produkty, takie jak mąka, cukier, herbata, zimne napoje, kruche ciasteczka itd. spokojnie możesz kupić wcześniej.

Szczegółowo rozpisz menu na całą imprezę, z uwzględnieniem godzin podawania posiłków. Zaraz po powrocie z kościoła podaj zupę lub inną ciepłą przystawkę, która zaspokoi pierwszy głód. Po niej na stole pojawi się danie główne – najlepiej w dwóch opcjach do wyboru: mięsnej i wegetariańskiej.

Po skończonym obiedzie zaplanuj przynajmniej półgodzinną przerwę, a po niej kawę i tort. Po skończonym deserze możesz postawić na stole zimne płyty – wędliny, sery czy sałatki, oraz ciasta i inne przekąski – Gwarantuje, żaden gość nie wyjdzie z Twojego przyjęcia głodny!

Przyjęcia komunijne zgodnie z tradycją są bezalkoholowe, dlatego też nie trwają do późnych godzin nocnych. Zazwyczaj kończą się około 18:00 – jest to pora kolacji, więc możesz zaserwować jeszcze jedno ciepłe danie, na przykład zapiekankę ziemniaczaną czy boeuf strogonow. 

4. Podział obowiązków podczas przyjęcia

Boisz się, że w trakcie imprezy nie wyrobisz się ze wszystkimi zadaniami i będziesz ciągle biegać między kuchnią a stołem? Koniecznie stwórzcie podział obowiązków!

Poproś o pomoc męża, rodziców chrzestnych pierwszokomunijnego dziecka
i najbliższą rodzinę – na pewno nie odmówią! 

Na przykład..Przy torcie jedna osoba kroi, druga roznosi, a trzecia zbiera zamówienia na kawę i herbatę. Każdy powinien wcześniej znać swoje obowiązki. Najlepiej zapiszcie je na kartce i powieście w kuchni, żeby w trakcie przyjęcia nie trzeba było się już nad tym zastanawiać!

sprawdź nas na facebooku!

5. Dekoracje

Jeśli chcesz, aby ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy, przygotuj dekoracje
i ozdoby, które podkreślą rangę tego wydarzenia. Klasyką elegancji jest oczywiście biały obrus, który stanowi idealne tło dla rozmaitych dodatków.

Wraz z dzieckiem zastanówcie się, jak udekorować stół i całe pomieszczenie, aby wszystko prezentowało się spójnie i elegancko. Największy wybór dodatków komunijnych, takich jak serwetki, świece czy stroiki, znajdziesz w kolorach złotym i srebrnym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sięgnąć po inny kolor – taki, który będzie Wam się najbardziej podobał i odzwierciedli Wasz charakter!

Nowoczesnym i kreatywnym dodatkiem dekoracyjnym są kompozycje balonowe, tworzone indywidualnie na zamówienie. Taki stroik składa się zazwyczaj z kilku lub kilkunastu balonów dmuchanych helem, które mogą mieć różne kształty i kolory
w zależności od potrzeb. Stanowi idealne tło do pamiątkowych zdjęć, a do tego
na pewno wyjątkowo spodoba się wszystkim najmłodszym gościom!

6. Atrakcje dla gości

Pierwsza komunia to ogromne wydarzenie dla dziecka, które po raz pierwszy świadomie przyjmuje sakrament. To ono jest w tym dniu najważniejsze – zadbaj
o to, by czuło się wyjątkowo! Jest wiele sposobów, by uatrakcyjnić ten dzień! Przemyśl, co Twoje dziecko lubi i wspólnie wybierzcie najciekawsze atrakcje. 

Jeśli chcesz poznać 5 sprawdzonych sposobów na niezapomniane przyjęcie komunijne – koniecznie zajrzyj tutaj![ przyjęcie komunijne – 5 sprawdzonych atrakcji] 

A jeśli stawiasz na prostotę i chcesz przygotować atrakcje samodzielnie, przygotowaliśmy dla Ciebie wpis o tym –[jak sprawić aby komunia w domu była dla dziecka niezapomnianym przeżyciem] 

Komunia w domu ma swoje plusy...


Podstawowym plusem organizacji komunii w domu jest swobodna i luźna atmosfera, która pozwala się odprężyć i delektować towarzystwem rodziny. Choć przygotowań jest całkiem sporo, a cała odpowiedzialność za przebieg imprezy spoczywa na Tobie, to mimo wszystko na pewno warto rozważyć taką opcję.

Po skończonym obiedzie wszyscy będziecie mogli odetchnąć, rozłożyć się
na kanapie czy leżaku w ogrodzie, zdjąć niewygodne buty i zatopić się w rodzinnych opowieściach. Na pewno będziecie wspominać to wydarzenie z uśmiechem!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x