fbpx
668 760 190

Wielkanoc już za pasem, a ona, jak i cały miniony rok, inna niż wszystkie.

Prawdopodobnie większość z nas zrezygnuje z wyjazdów w odwiedziny
do dawno niewidzianych krewnych, zamiast tego spędzając święta Wielkiej Nocy
z najbliższymi.
Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu ze swoimi pociechami, pogłębiając tym samym łączącą nas więź, może nawet tworząc nową tradycję związaną z obchodzeniem Wielkanocy?

Z tej okazji przedstawiamy Ci kilka pomysłów na kreatywne spędzenie tego świątecznego czasu. Każdy nawet najbardziej zapracowany rodzic znajdzie coś
dla siebie i swojego dziecka!

EGG HUNT czyli polowanie na jajka

Zabawa wywodząca się z zachodniej Europy, polega na szukaniu przez dzieci pisanek schowanych wcześniej przez dorosłych. Dobrze, żeby razem z pisankami schowane były słodycze np: czekoladowe jajka czy zajączki, wtedy dzieciaki będą mieli dodatkową motywację do ich szukania, oraz oczywiście frajdę z zabawy.

Jak zorganizować taką zabawę?

Wersji może być bardzo wiele, w zależności jaką ilością czasu dysponujemy na samą zabawę, jej przygotowanie oraz przestrzenią na której ma się ona odbyć.

Najprostszym i zarazem najszybszym do zorganizowania polowaniem jest
zwykłe pochowanie łakoci do szafek lub innych skrytek, a samym pociechom
w odpowiednim momencie zakomunikowanie: “szukajcie!”. Radość i ekscytacja dzieci gwarantowana!

Dobrym pomysłem jest również udzielanie podpowiedzi, poprzez komunikaty “zimno/ciepło”. Wtedy prościej będzie znaleźć wszystkie ukryte łakocie. 
Jeśli jednak dysponujemy większą ilością czasu, polowanie można zorganizować również jako grę, czy na terenie mieszkania, czy też jeśli jest taka możliwość,
z wykorzystaniem podwórka.

Wyposażamy wtedy najmłodszych (tych starszych również, jeśli tylko mają ochotę się przyłączyć) w koszyki, do których zbierać będą znalezione skarby. Żeby zabawa
ta przybrała formę gry terenowej, naszych poszukiwaczy wyposażamy również
w przygotowane wcześniej mapy, np z planem mieszkania i zaznaczonymi obszarami, gdzie mogą spodziewać się schowanego łakocia, lub w zapisane na karteczkach podpowiedzi, w stylu “gdzie tata trzyma śrubokręty?”.

Po znalezieniu wszystkich skarbów, liczymy ile łakoci udało się zebrać każdemu
z uczestników, a tego z największą ilością nagradzamy dodatkowo dużą tabliczką czekolady lub innym upominkiem. 

Tak zorganizowane polowanie na jajka dzieci wspominać będą przez lata!

EGG CHALLENGE prosto z Tik Toka

Zapewne większość dzieci obecnie używa Tik Toka, aplikacji do nagrywania
i oglądania krótkich filmików, które przedstawiają różnego rodzaju wyzwania, tańce, piosenki. Mimo wielu negatywnych opinii, Tik Tok może być źródłem inspiracji w wymyślaniu naprawdę ciekawych aktywności i zabaw. Jedną
z nich jest “egg challange” ->
https://www.youtube.com/watch?v=EN83HPUwJbQ

Potrzebujesz tylko przeźroczyste pudełko i jajka. To fakt, że można się przy tym nabrudzić, ale nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają tego typu zabawy.
Poza czysto rozrywkową stroną, zabawa ta ma również edukacyjne korzyści,
a mianowicie ćwiczenie refleksu!

Dzieciaki na pewno docenią, że rodzice grają z nimi w tę samą grę, którą widzieli
na swoim ulubionym profilu na Tik Toku!

 

RZUCANIE JAJEK

Zabawa niezwykle łatwa, jednak potrafi dostarczyć wiele frajdy. Polega na rzucaniu do siebie parami pisanek. Przy każdym rzucie, w którym obydwu osobom uda się złapać jajko i nie spadnie ono na ziemię, para oddala się od siebie robiąc krok
do tyłu.

Zabawa kończy się, gdy pisanka spadnie na ziemię – wtedy zaczynamy od nowa.
Grę tę można przeprowadzić w formie turnieju, w którym poszczególne pary zbierają punkty.  

Ta bardzo prosta zabawa, poza miło spędzonym czasem, ma również, inne, ważniejsze plusy – pomoże naszym dzieciom w rozwinięciu koordynacji ruchowej, która na pewno przyda się na lekcjach wychowania fizycznego, choć nie tylko.

DOCZEP OGON ZAJĄCZKOWI

Zabawa inspirowana amerykańskimi bajkami, które mieliśmy okazję oglądać jako dzieci, a jest to wielkanocna wersja gry “przypnij ogon osiołkowi”.  Zamiast osiołka mamy zająca, przy czym zasady są identyczne.

Gracz trzyma w ręce ogon zajączka, oczy ma przewiązane bandamką (albo czymś innym co skutecznie zasłoni mu widok), i tak na “oślep” próbuje doczepić ogon zajączkowi, którego wcześniej narysowaliśmy na bristolu. Najlepiej do ogonka przykleić taśmę dwustronną, aby łatwiej było dzieciom przymocować go do kartki.

Dodatkowym plusem tej zabawy, jest możliwość zagospodarowania dzieciakom czasu jeszcze przed zabawą, a mianowicie zlecenie im narysowania takiego zająca.

GOTOWE GRY

Nie da się ukryć, że niektóre zawody szczyt ruchu mają właśnie przed świętami Wielkiej Nocy. Nie ma nic złego w tym, że rodzice mogą nie mieć czasu ani siły organizować kreatywnych zabaw i atrakcji dla dzieci.

Na szczęście nie jest to jedyny sposób, aby spędzić wartościowy czas z dzieckiem.
Na ratunek przychodzą gry, które można kupić w sklepach papierniczych, czy zabawkowych. Wybór jest ogromny, dobrze nie zamykać się tylko na samemu znane czy stojące na półkach gry, w które grało się już milion razy i pewnie dawno się znudziły.

Poza oczywistymi wartościami rozrywkowymi, taki sposób spędzania czasu rozwija u dzieci logiczne myślenie oraz spostrzegawczość. Granie w gry, jest doskonałym sposobem na zbliżenie się do siebie, okazją do śmiechu, jak i nauczenia dzieci ważnej lekcji, jaką jest przegrywanie. Jest to na pewno coś, w co warto zainwestować.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x