fbpx
668 760 190

Urodziny naszego dziecka to wyjątkowy dzień w roku – w końcu świętujemy pojawienie się na świecie naszego małego skarbu. Każdy z nas jako rodzic, chce uczynić ten dzień niezapomnianym (przynajmniej do kolejnych urodzin ;)). Opcji jest wiele –  w większości większych i mniejszych miast dostępne są sale zabaw, kawiarnie, pizzerie i inne miejsca, do których możemy zaprosić naszego jubilata wraz z przyjaciółmi. Możemy również zorganizować  niezapomniane urodziny w domu. To rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet i przy odpowiednim zaplanowaniu może nam, rodzicom, przysporzyć wiele radości i frajdy. 

Urodziny w domu - zalety


Pierwszą i najważniejszą zaletą organizacji urodzin w domu jest niezależność, którą otrzymujemy. To od nas zależy kiedy zorganizujemy przyjęcie i ile będzie ono trwać.  Możemy również zdecydować ile osób  zaprosimy, jakie przygotujemy menu oraz jakie atrakcje zapewnimy naszym gościom. Co więcej, w sytuacjach losowych – gdy na przykład nasze dziecko zachoruje – możemy przełożyć przyjęcie bez większych konsekwencji, a ustalenie kolejnego terminu również całkowicie zależy od nas i nie musimy dostosowywać się do terminarza sali.

Kolejną bardzo ważną zaletą organizacji urodzin w domu jest poczucie bezpieczeństwa, które zapewniamy jubilatowi. We własnych czterech ścianach nasze dziecko czuje się pewniej – jest panem swojego królestwa, co w niektórych sytuacjach ma szalenie istotne znaczenie. 

Oprócz tego, dobrze przemyślana organizacja daje nam sposobność do wspólnego spędzenia czasu na przygotowywaniu przyjęcia. To z kolei buduje relacje oraz bliskość, a także pomaga nam dowiedzieć się więcej o swoim dziecku. 

Urodziny w domu pozwalają Wam na świętowanie we własnym gronie – nie jesteście skazani na obecność innych dzieci na sali, unikacie dodatkowych hałasów i rozpraszaczy. Mniejsza powierzchnia sprzyja wspólnej zabawie dzieci, a także ułatwia zapewnienie im bezpieczeństwa – bez konieczności nadzorowania wielkiej sali zabaw. 


Przygotowanie urodzin w domu

Ten etap jest tak naprawdę najważniejszy. Odpowiedni plan pomoże Ci dobrze i bez zbędnych nerwów zorganizować przyjęcie dla swojego dziecka. Pamiętaj, że samo przygotowanie imprezy ma być dla Was przyjemnością i wspólnie spędzonym czasem, a nie staniem nad garami z włosami nieumytymi od trzech dni, bo jeszcze coś trzeba upiec i przygotować.

W zależności od tego, jakie przyjęcie chcesz zorganizować, rozpocznij przygotowania minimum miesiąc wcześniej. Znam rodziców, którzy startują z przygotowaniami już na trzy miesiące przed terminem imprezy. Spokojnie – to nie oznacza, że dzień w dzień mają coś do zrobienia, a ich przyjęcie ma rozmiar gali rozdania Oscarów. Dłuższy czas na organizację zapewnia Ci komfort działania w sytuacjach, gdy chcesz zorganizować dla dziecka atrakcje, np. zaprosić animatorki lub magika. Zwłaszcza, jeżeli organizujesz urodziny w weekend – warto wcześniej zapytać artystę czy animatora o dostępność, by nie być skazanym na kiepską usługę lub jej brak. Ten stres nie jest Ci w ogóle do niczego potrzebny. 

Od czego zacząć przygotowania? Najlepiej od dobrego planuj w formie checklisty. W pierwszej kolejności zastanów się wspólnie z dzieckiem czy chcecie, by przyjęcie miało jakiś temat. Odpowiedź na to pytanie nada kierunek dalszym działaniom. Gdy już zdecydujecie, czy urodziny będą tematyczne (i jaki będzie ich motyw wiodący) czy nie – czas na plan działania!

 Wypiszcie lub narysujcie szkic, jak mają wyglądać wymarzone urodziny. Uwzględnijcie takie szczegóły jak:

 • termin (kiedy i w jakich godzinach chcecie zorganizować przyjęcie),
 • lista gości,
 • zaproszenia (zostaną kupione, czy będziecie robić je samodzielnie),
 • tort (pieczony samodzielnie, czy zamawiany),
 • menu (co i w jakiej ilości chcecie przygotować dla gości do jedzenia),
 • dekoracje (jak udekorujecie swoją domową salę i czego do tego potrzebujecie),
 • zabawy (jeżeli nie planujesz zaprosić animatora, warto przygotować zabawy dla dzieci),
 • atrakcje dodatkowe (czy na przyjęciu pojawi się animator, magik, artysta bańkowy lub face painter).

Czas na zaproszenia

W zależności od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko i czy lubisz plastyczne aktywności, zdecyduj czy zaproszenia urodzinowe wykonujecie samodzielnie (angażując całą rodzinę w ramach wspólnego wieczoru) czy będziesz je zamawiać. W przypadku drugiej opcji, możesz zamówić spersonalizowane zaproszenia (i tutaj uwzględnij w planie czas realizacji i dostawy), lub kupić gotowe w sklepie z artykułami na imprezę bądź w sklepie papierniczym. 

Gotowe zaproszenia warto rozdać na około dwa tygodnie przed imprezą, by każdy mógł się do niej przygotować i zarezerwować swój czas. Kiedy organizowałam roczek mojego syna Henia, wszyscy goście zostali zaproszeni miesiąc wcześniej, ponieważ niektórzy przyjeżdżali do nas z zagranicy i musieli wcześniej zaplanować swoją podróż i urlop. 

Jeżeli zapraszasz kolegów swojego dziecka z przedszkola lub szkoły, warto zrobić to poza jej murami i w obecności rodziców. Dzięki temu unikasz sytuacji, w której niezaproszone dzieci czują się niekomfortowo, a dodatkowo masz pewność, że rodzice tych zaproszonych wiedzą o wydarzeniu i nie będą nim zaskoczeni (czasami dzieci zwlekają z przekazaniem informacji do ostatniej chwili, przez co stawiają rodziców w niezręcznej sytuacji).

Ile powinny trwać urodziny?

Czas trwania urodzinek to kwestia wyjątkowo indywidualna. Wszystko zależy do tego, ile czasu Ty jako organizator chcesz poświęcić na to wydarzenie. To, ile godzin będą trwać urodziny Twojego dziecka, ma być przede wszystkim komfortowe dla Ciebie. Weź pod uwagę swoją sytuację (może masz drugie, młodsze dziecko i chcesz je położyć spać o 20:00) i możliwości – pamiętaj, że organizacja tego wydarzenia nie może nadmiernie Cię frustrować, stresować i denerwować, bo to odbiera dziecku i Waszej rodzinie największą przyjemność. 

Moim zdaniem, taka impreza powinna trwać minimum 2-3 godziny.Czasami goście muszą przejechać pół miasta, żeby dotrzeć na świętowanie, więc warto o tym pomyśleć, by po godzinie nie odsyłać ich do domu.

Motyw imprezy i scenariusze zabaw

Jeżeli wybraliście już temat urodzin, nadszedł czas na przygotowanie tych elementów, które mają do niego nawiązywać. Pamiętaj, że motyw imprezy powinien przede wszystkim spełniać oczekiwania i marzenia dziecka, nawet jeżeli Tobie on nie odpowiada. Ja dotychczas sytuację miałam prostą, bo Henio jest na tyle mały, że jeszcze nie mówi mi o swoich ulubionych bohaterach, ale ten czas i dla mnie kiedyś się skończy.

W zależności od Waszych możliwości, umiejętności manualnych i wyobraźni, spisz sobie, które elementy będą nawiązywać do motywu. Zazwyczaj są to: zaproszenia, tort, akcesoria (kubeczki, talerzyki itd.), dekoracje (girlandy, toppery, balony z helem, balonowe stroiki), stroje jubilata i gości. Twoją kreatywność wesprze tutaj Pinterest – ten portal to największa kopalnia inspiracji. 

Poza elementami wystroju, warto przygotować scenariusz zabawy i jego elementy. Tutaj również bardzo pomocny może okazać się Pinterest, ale również nasz blog (w którym na bieżąco dzielimy się  inspiracjami), czy mój instagram (www.instagram.com/panipiatka/). Weź pod uwagę temperament swojego dziecka i to, jakie aktywności sprawiają mu najwięcej frajdy. Jeżeli jest zapalonym sportowcem, świetnie sprawdzą się zabawy z elementami rywalizacji, przeprowadzone na sportowo. Jeżeli Twoje dziecko kocha księżniczki – dekorowanie własnej korony to absolutny must have.

Menu urodzinowe

Nie ma jednego przepisu na idealne menu urodzinowe. To, czy zrobisz je własnoręcznie czy zamówisz gotowe do domu, również nie ma większego znaczenia. Wszystko zależy do tego, co będzie dla Ciebie i Twojej rodziny dobre i na co macie czas. Na urodzinach świetnie sprawdzają się mini słodkie stoły, na których można znaleźć muffinki, owoce, ciasta, napoje i inne przekąski. Jeżeli w domu żywicie się w jakiś określony, specyficzny sposób – weź pod uwagę, że mali goście twojego dziecka niekoniecznie będą chcieli zajadać się Waszymi zdrowymi przekąskami. W tej kwestii zalecam umiar i zdrowy rozsądek – ani nie zalałabym dzieci toną cukru, ani nie skazałabym ich na zajadanie tofu.

Kącik dla rodziców

Organizując urodziny swojego dziecka, tak naprawdę masz dwie opcje. Możesz zaprosić dzieci wraz z rodzicami lub same dzieci. Przy podejmowaniu tej decyzji zastanów się przede wszystkim, ile masz miejsca w swoim domu czy mieszkaniu, żeby móc przyjąć gości w komfortowych warunkach. Następnie rozważ, czy z rodzicami przyjaciół Twojego dziecka masz kontakt, relację i chcesz z nimi spędzić kilka godzin, lub czy podejmujesz się świadomie organizacji integracji rodzicielskiej. Po trzecie, policz ile w każdej opcji wydasz pieniędzy na organizację urodzin. Jeżeli te trzy aspekty się ze sobą spinają i chcesz zaprosić również rodziców – zaplanuj dla nich miejsce i jedzenie. Dorośli niekoniecznie mają ochotę wsuwać pizzę 🙂

Atrakcje dodatkowe

W tym wyjątkowym dniu, jakim są urodziny Twojego dziecka, warto również rozważyć zapewnienie atrakcji dodatkowych. Na rynku jest masa ciekawych atrakcji, które zaspokoją nawet zblazowanych gości. Najpopularniejszymi atrakcjami na urodziny są:

 • animatorzy – to osoby, które specjalizują się w kreatywnej organizacji czasu wolnego dzieciom i dorosłym. Zamówienie animatora to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą organizować zabaw małym gościom, a jednocześnie wiedzą, że taka osoba byłaby dla nich wybawieniem. Obecność profesjonalnego animatora z głową pełną pomysłów zapewnia nam spokój na kilka godzin i stwarza przestrzeń do zajęcia się dorosłymi gośćmi i towarzyskimi rozmowami.
 • magicy i iluzjoniści – te osoby mają w swojej ofercie przygotowane urodzinowe pokazy magii, często są one interaktywne tak, by angażować odbiorców, zarówno tych małych jak i dużych. 
 • artyści bańkowi – teraz bardzo modne są tzw. bubble shows, czyli niezwykłe pokazy artystycznych umiejętności przy wykorzystaniu tradycyjnych baniek mydlanych. Odpowiednio wyszkolony profesjonalista zachwyci masą praktycznych sztuczek i iluzji w ramach wykreowanego spektaklu na potrzeby stworzenia niezapomnianych chwil dla dzieci i dorosłych.
 • dmuchańce – małe i duże, zamki i zjeżdzalnie. Jeżeli wokół swojego domu masz przestrzeń, by postawić tam dmuchańca, nie zastanawiaj się zbyt długo. W piękny, ciepły dzień (nawet jesienny) dmuchaniec pochłonie dzieci na kilka godzin, a jedyna przerwa w zabawie będzie tą na picie i jedzenie.
 • piniaty – wszyscy kochamy słodycze! Zabawa z rozbijaniem piniaty łączy przyjemną nagrodę w postaci cukierków z ekscytującą zabawą. Jest to świetny pomysł na atrakcję lub prezent dla każdego, a jeżeli z cukierkami nam nie po drodze, piniatę można wypełnić dowolnym wsadem.

Mam nadzieję, że wpis jest dla Ciebie pomocny. Podziel się ze mną swoją realizacją urodzinek dziecka na instagramie (panipiatka) lub facebooku (encepenceanimacja). Jak to zrobić? Po prostu oznacz mnie w poście. Z wielką przyjemnością obejrzę fotorelację z Twojego przyjęcia!

Z tego miejsca dziękuję wspaniałej mamie Kseni, która podzieliła się ze mną zdjęciami z urodzinek, które przygotowała dla swojej córki Mii. Całość to jej pomysł i wykonanie – ja dodałam tylko dmuchańca z naszej oferty. Jeśli jesteś pod wrażeniem urodzinek w stylu Peppy, daj znać w komentarzu.

Piąteczka !

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x