fbpx
668 760 190

Ho ho ho !

Święta już praktycznie za pasem. Sprzątanie, wypieki, kupowanie prezentów i ozdób do domu… Może zabraknąć Ci czasu na planowanie świątecznych aktywności dla Twojego dziecka. Nie czuj się ABSOLUTNIE winna. Wiem jak ciężko jest pogodzić kilka ról i zadań na raz.

Od czego masz mnie! Ja chętnie przygotuję dla Ciebie kilka – a dokładnie pięć – pomysłów na to jak spędzić czas ze swoim dzieckiem w Święta.

Papierowy łańcuch

Za moich szkolnych lat to był coroczny, świąteczny must have. Papierowe łańcuchy robiłam w szkole i w domu. Do dziś pamiętam jak momentami się denerwowałam, że klej bardziej skleja moje palce niż papier. Nie wiem czy współczesne dzieci znają papierowe łańcuchy, bo mój Henio ma dopiero dwa lata ( możesz mi dać znać w komentarzu), ale wiem, że jest to rewelacyjny pomysł na wspólną zabawę z dzieckiem.

Potrzebujesz:

 • kolorowych kartek papieru – najlepiej z bloku technicznego,
 • nożyczek
 • kleju

Kolorowe kartki porozcinajcie na równe paski. Przy tej okazji możecie pobawić się w naukę kolorów i od razu posegregować sobie paski według kolorów, na bieżąco nazywając je. 

Następnie nałóżcie sklej na jeden brzeg pierwszego paska i przyklejcie do niego drugi koniec, tworząc pierścień. Następnie włóżcie kolejny kolorowy pasek w gotowy pierścień i sklejcie jego końce. I tak powtarzajcie tą czynność aż zużyjecie wszystkie paski lub uznacie, że łańcuch jest już gotowy. 

Pamiętaj, że zanim założycie łańcuch na choinkę, musi on dobrze wyschnąć. W przeciwnym wypadku może się rozerwać. 

Lampki choinkowe wyssane z paluszka

Nie byłabym sobą, gdybym – jako trenerka Sensoplastyki® – nie zaproponowała Tobie zabawy, która brudzi, stymuluje zmysły i czucie, udoskonala sprawności manualne oraz uwrażliwia na bodźce i dotyk.

Potrzebujesz:

 • kartki papieru
 • markera ( czarnego)
 • farb plakatowych ( lub jadalnych – będę o nich pisać w kolejnych artykułach)

Na czystej kartce namaluj falistą linię, która będzie “okablowaniem” Waszych lampek. Następnie połóż kartkę przed sobą i swoim dzieckiem, podaj farby i wodę ( jeśli farby trzeba rozrobić). 

I teraz dzieje się najlepsze: wkładacie paluszki do farby i odciskacie nimi “lampki” wzdłuż waszego “okablowania” tak długo jak długie ono jest.

Następnie czarnym markerem dorysuj linie łączące lampki z kabelkiem. I gotowe!

Fotobańka ( Fotobombka) z własnym zdjęciem

Zanim zaczęłam pisać tę część artykułu – musiałam zrobić przerwę, ponieważ mój Henio miał atak histerii i Tomek już nie wiedział co czynić. Z jakiegoś powodu ( w sumie czuję z jakiego) Henio miał w sobie dużo emocji – gniewu, złości, rozczarowania, które dla niego były nie do okiełznania. I choć mój Tomek jest oazą cierpliwości jeśli chodzi o Henia, to ja mam w sobie taką bardzo silną tolerancję na emocje i dużo łatwiej jest mi się z nimi spotkać.

Położyłam więc mojego Henia do łóżeczka i zaczęłam mu – mimo tego, że cały czas się wił i płakał – śpiewać moją ulubioną mantrę Ra Ma Da Sa, jednocześnie głaszcząc go po całym ciele. Pomogło. Zasnął spokojny, a ja mogłam wrócić – pełna emocji i wzruszenia – do pisania tego artykułu. 

Fotobańka to warsztat, na który czekam cały rok. Uwielbiam, uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam. Co to jest?

Fotobańka to bombka z własnym zdjęciem, ozdobiona różnymi piórkami, brokatem czy sztucznym śniegiem. Idealny, bo bardzo kreatywny, niepowtarzalny i sentymentalny prezent na święta. Każdego roku organizowałam warsztaty świąteczne z fotobańką. W tym roku z wiadomych przyczyn nie mają one miejsca, dlatego zamknęłam je w boxach z warsztatami dla dzieci – znajdziesz je tu: LINK

Jeśli natomiast chcesz zrobić fotobańkę od początku do końca własnymi “ręcami” – to poniżej zdradzę Ci mój przepis.

Potrzebujesz:

 • akrylową bombkę o średnicy 8 lub 10 cm
 • wydrukowane zdjęcie
 • ozdoby: piórka, mech, brokat, sztuczny śnieg, naklejki itd.
 • ozdobny sznurek
 • ołówek

Przygotujcie sobie zdjęcie do wycięcia i z tyłu narysujcie okrąg o średnicy 7 cm ( jeśli Twoja bombka ma 8 cm) lub 9 cm ( jeśli Twoja bombka ma 10 cm). Następnie wytnijcie to zdjęcie po okręgu, który narysowaliście i na górze zdjęcia, na środku zróbcie dziurkę i przeciągnijcie przez nią sznurek.

Następnie weźcie swoje bombki i do jednej połówki wsypcie ozdoby: nasypcie sztucznego śniegu, włóżcie mech i piórka. Teraz włóżcie zdjęcie między dwie połówki Waszej bombki tak, by sznurek wychodził poza nią. Brawo! Wasza fotobańka jest gotowa do zawieszenia na choinkę.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z naszego gotowe zestawu – możesz zamówić go tutaj. Po zamówieniu, wyślij nam zdjęcie, a my przygotujemy dla Ciebie dwustronny szablon do Twojej fotobańki. Co więcej – otrzymasz link z nagraniem instrukcji wykonania przez samego elfa.

Gipsowe ozdoby na choinkę

Malowanie gipsowych ozdób to świetny sposób na małą relaksację i wyciszenie pod koniec dnia. Wiem z własnego doświadczenia i z własnych odczuć, że nawet najpiękniejsze ozdoby nie dadzą tyle radości i satysfakcji jak te wykonane własnoręcznie.

Do wykonania gipsowych ozdób potrzebujesz:

 • foremek z świątecznymi kształtami ( ja zamawiam tu)
 • gips ( ja zamawiam tu)
 • sznurek ( najlepiej od razu zawiązany na końcu)
 • nożyczki ( do obcinania sznurka)
 • miseczkę
 • wodę
 • mieszadełko
 • farby plakatowe
 • pędzle

Gotowa?

Generalnie mój mąż prawdopodobnie powiesiłby mnie za to, co teraz napiszę, ale ja nigdy nie pracuje na dokładnych proporcjach, więc Ci ich nie podam.

Jeśli ich baaaaaardzo potrzebujesz to napisz do mnie, skieruję Cię do mojego Tomka – on jest mistrzem proporcji.

Jak więc zrobić ozdoby bez dokładnych miar?

Zanim w ogóle przejdziesz do samego gipsu to przygotuj sobie związane sznureczki, tak by były gotowe do włożenia do formy.

Następnie wsyp trochę gipsu do miski i zalej wodą –  wymieszaj. Potrzebujesz uzyskać konsystencję ciasta naleśnikowego, więc gdy Twoja masa jest za rzadka dosypujesz gipsu, a gdy za gęsta, dolewasz wody. Wyszło idealnie? Super, podreptaj teraz do swoich foremek. Pamiętasz, żeby zaraz po zalaniu każdej formy, włożyć do gipsu sznureczek ( możesz po tym dolać trochę gipsu do formy, by przykryć sznurek).

Tak przygotowane formy odstaw do wyschnięcia na jakiś czas.

Wskazówka dla Ciebie: formy są gotowe do malowania, gdy kolor ozdób jest biały, a nie szary.

Suche ozdoby wyciągnij z formy. Teraz możesz zaprosić swoje dzieci do wspołnego malowania.

Jeśli nie chcesz samodzielnie zrobić ozdób i chcesz zamówić gotowce do malowania, to wejdź tu. Poza gotowymi figurkami, otrzymasz również instrukcję malowania nagraną przez elfa, która zrobi rewelacyjne wrażenie na Twoich dzieciach. 

Pingwinek z papieru

Ostatnia moja propozycja to pingwinek z papieru. Proponuję Ci go dlatego, bo mam do niego ogromny sentyment i zawsze mnie rozczula.

Potrzebujesz:

 • czarnej kartki papieru
 • watę
 • pomarańczowej kartki papieru
 • nożyczek
 • kleju
 • ołówka

Na czarnej kartce kreślicie ołówkiem kształt pingwinka. Następnie, w środku ponownie kreślicie kształt pingwinka – tylko odpowiednio mniejszy, ponieważ to będzie biała część jego tułowia. Tą mniejszą część wyklejacie watą. Następnie z czarnej i pomarańczowej kartki wycinacie odpowiednio oczy oraz dziób i łapki pingwinka. Następnie wklejacie je w odpowiednia miejsca i Wasze pingwinki są gotowe.

Mam nadzieję, że moje świąteczne ( nieco spontaniczne) propozycje przypadły Ci do gustu. 

Podziel się ze mną swoim wykonaniem na instagramie (panipiatka) lub facebooku (encepenceanimacja). Jak to zrobić? Po prostu oznacz mnie w poście. Z wielką przyjemnością obejrzę, jak prezentuje się Twój świąteczny zestaw!

 

Piąteczka!

Psssst!

Między świątecznymi warsztatami przyda się przerwa na zabawę!

Skorzystaj z naszych gotowych pomysłów na świąteczne zabawy.

Kliknij tu.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x