fbpx
668 760 190

Organizacja wesela wiąże się z wieloma sprawami do załatwienia.

Często Pary Młode nie wiedzą od czego zacząć i jak dobrze zaplanować sobie czas, aby ze wszystkim zdążyć. W tym filmie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat oraz przedstawię gotowy harmonogram ślubny, w którym podpowiem o czym trzeba pamiętać i z jakim wyprzedzeniem.

Na pierwszym etapie organizacji wesela musimy odpowiedzieć sobie na 4 pytania:

⭐️ Jaki ślub? – kościelny, cywilny, konkordatowy czy humanistyczny

⭐️ Kiedy? – może to być dokładna data, miesiąc lub sezon, jeśli data nie ma dla nas aż takiego znaczenia

⭐️ Ile gości? – wstępna lista gości

⭐️ Jaki budżet chcemy przeznaczyć?

Odpowiedzi na te pytania są niezbędne przy kolejnych etapach organizacji wesela. Dzięki tym informacjom wiemy czego szukać, w jakim budżecie się poruszać i na co możemy sobie pozwolić, przez co jest nam dużo prościej.

Przyszedł czas na przedstawienie harmonogramu ślubnego. Jest on przygotowany na przykładzie wesela, które ma się odbyć za półtora roku. Jest to bezpieczny przedział czasu, w którym bez problemu jesteśmy w stanie o wszystko zadbać i wszystko zorganizować, bez zbędnego stresu.

18 miesięcy przed:

 • Sala
 • Kościół/ Urząd Stanu Cywilnego

Wybór sali jest pierwszym i prawdopodobnie najtrudniejszym krokiem w trakcie całej organizacji wesela. Sala musi spełniać nasze oczekiwania, pomieścić wszystkich naszych gości, cena za jej wynajem mieścić się w budżecie a przy tym być dostępna w dogodnym dla nas terminie. Często wiąże się to z niezliczoną ilością odwiedzonych restauracji czy lokali, a i tak żadne z nich nie jest w naszym guście. Pamiętajmy o tym, że dekoracje, gra świateł czy oprawa florystyczna mogą bardzo zmienić cały wystrój sali. Nie trzeba skreślać całej sali dlatego, bo stoły i krzesła nie są w naszym stylu (wystarczą np białe pokrowce i aranżacja stołów, by zmienić całkowicie ich wygląd).

12-15 miesięcy przed:

 • Fotograf, kamerzysta
 • Zespół
 • Dodatkowe atrakcje

Gdy sala jest już zarezerwowana i znamy dokładne daty można zająć się rezerwacją terminu u podwykonawców takich jak fotograf, kamerzysta i innych.

Więcej o atrakcjach będziemy rozmawiać na konferencji 21 kwietnia, ale o tym pod koniec.

Fotografowie przyjmują zapisy na 2 lata do przodu. Chyba nikt nie wyobraża sobie, by mogło go zabraknąć u niego na weselu, dlatego warto zająć się tym wcześniej, aby mieć pewność, że nasz termin jest wolny. To samo tyczy się pozostałych. Musimy uwzględnić czas na znalezienie takiego zespołu lub DJ-a , który wpasuje się w nasze gusta. Nie zostawiajmy tego na później.

Czytajcie dokładnie umowy. Warto zwrócić uwagę czy dany podwykonawca, np. zespół, deklaruje się zapewnić zmiennika, jeśli z przypadków losowych nie jest w stanie się u nas pojawić.

12-10 miesięcy przed:

 • Tort, ciasta
 • Kwiaty, dekoracje
 • Suknia ślubna

Około roku wcześniej przed weselem musimy zarezerwować miejsce u cukiernika. Nie musimy decydować się od razu na ilość, smaki czy wygląd. Przed zarezerwowaniem takiego miejsca, warto zamówić najpierw u paru cukierników pakiety degustacyjne, a spośród nich wybrać ten, który najbardziej nam smakuje.

W przypadku kwiatów czy dekoracji jest podobnie jak z cukiernikiem – zamawiamy/ rezerwujemy „miejsce” w kwiaciarni lub w wypożyczalni dekoracji. Już na tym etapie wstępnie powinniście zdecydować jaki motyw będzie królował na waszym weselu, jakie kwiaty i jaka kolorystyka. Możecie liczyć na podpowiedzi florystek, które znajdą dla Was idealne rozwiązania.

Suknia ślubna to bardzo ważny element dla Panny Młodej. Znalezienie tej idealnej, w której dobrze się czujemy, która pasuje do naszej sylwetki zajmuje sporo czasu. Warto zacząć rozglądać się wcześniej, dać sobie czas na chodzenie po salonach sukni ślubnych i liczne przymiarki niż na ostatnią chwile kupować/ wypożyczać taką, z której nie do końca jesteśmy zadowolone.

8 miesięcy przed:

 • Zamówienie sukni
 • Buty, bielizna
 • Umówienie makijażu i fryzury

Większość salonów sukni ślubnych lub wypożyczalni przyjmuje zamówienia na 6-8 miesięcy przed weselem, aby w tym czasie wykonać wszelkie poprawki, dopasować ją do Waszej sylwetki – pamiętajcie o tym, aby nie zamówić jej za późno, bo może to się wiązać z ryzykiem, że niestety salon nie przyjmie naszego zamówienia.

W tym miesiącu również szukamy idealnych butów, które będą wygodne i będą pasować do naszej sukni. Nie kupujcie butów, które pomimo że są przepiękne już przy mierzeniu sprawiają nam ból. Nie rozciągną się znacznie, a przecież chcemy w nich przetańczyć całą noc!

Fryzjer i wizażystka – osoby odpowiedzialne za nasz finalny wygląd. Zarezerwujemy wizytę z większym wyprzedzeniem i nie zapomnijmy o próbnych wizytach. Jeśli macie możliwość – wybierzcie osoby z usług których już korzystałyście i byłyście zadowolone, takie do których macie zaufanie.

6 miesięcy przed:

 • Obrączki
 • Save the dates
 • Sukienki dla druhen

Pół roku przed weselem to już idealny czas na wybór obrączek! Możemy skorzystać z gotowych wzorów, które dany jubiler ma nam do zaoferowania lub przyjść z własnym projektem. Druga opcja to większy koszt i dłuższy czas oczekiwania na odbiór, ale jest to biżuteria na całe życie, więc jeśli tylko jubiler świadczy takie usługi – warto się nad tym zastanowić.

Save the dates – jest to nic innego jak powiadomienie dla gości, na którym widnieje data, miejsce (nazwa miejscowości, gdzie odbywa się uroczystość), imiona i numery telefonów, bez żadnych szczegółów. Coraz więcej par decyduje się na taki element, gdy ich dzień wypada w wakacje lub jakieś święto, po to aby goście zarezerwowali sobie ten dzień dla Was. Ważne, aby „Save the dates” i zaproszenia były w jednym stylu. Takie powiadomienia rozsyłamy pocztą (lub mailem) do naszych gości.

Jeśli mamy druhny i chcemy, by ubrane były w takie same sukienki – mierzymy i zamawiamy je w tym miesiącu!

4-5 miesięcy przed:

 • Garnitur dla Pana Młodego
 • Zamówienie zaproszeń
 • Zamówienie kwiatów

Teraz czas na Pana Młodego. Z takim wyprzedzeniem trzeba się rozejrzeć i wybrać idealny dla niego garnitur (chyba, że decyduje się na szycie go od początku, wtedy trzeba to zamówić około 7-8 miesięcy przed weselem).

Zaproszenia niech będą w takim samym stylu jak „save the dates” (jeśli się na nie decydowaliście) i w stylu całego wesela. Niech wszystko będzie spójne.

No i czas na złożenie dokładnego zamówienia u florystyki – jakie kwiaty, ile, kiedy odebrać.

3 miesiące przed:

 • Nauki przedmałżeńskie
 • Próbny makijaż i fryzura
 • Kupienie dodatków dla Panny Młodej
 • Rozdawanie zaproszeń

3 miesiące przed weselem to świetny czas, aby rozdać już zaproszenia!

Gdy już ustalimy jak będzie wyglądać nasza fryzura i make up to możemy do tego dokupić lub wybrać dodatki – spinka do włosów, diadem, może żywe kwiaty, kolczyki długie czy przy uchu? Duża kolia czy skromny łańcuszek? Teraz można decydować jak dopracować nasz wygląd ?

2 miesiące przed:

 • Drukowanie winietek i tablic z rozsadzeniem gości

Dajcie sobie czas na ewentualne błędy w drukach i poprawki.

1 miesiąc przed:

 • Ustalenie dokładnego menu, ilość ciast i tortu, godzin przyjazdu poszczególnych podwykonawców
 • Rezerwacja noclegów dla gości
 • Wieczór panieński, wieczór kawalerski
 • Upominki dla gości

Upominki dla gości można przygotować samemu lub zamówić – zależy jakie wybierzemy. Tutaj można pokombinować i tanim kosztem zrobić coś niezwykłego – bądźcie kreatywni!

Jeśli nasi goście przyjeżdzają z innych miast i nie mają gdzie się zatrzymać to pamiętajcie o rezerwacji noclegów dla nich.

Dokładna ilość ciasta, wielkość tortu (dopasowana do finalnej liczby gości), smaki, wygląd oraz ustalenie dokładnego menu z restauracją, która powinna przygotować dla nas degustację, po której taki wybór będzie znacznie prostszy.

W tym miesiącu ustalamy z podwykonawcami godziny ich przyjazdu na miejsce. Dokładnie to opracujcie.

Miesiąc przed weselem to też czas na trochę szaleństwa w postaci wieczoru panieńskiego i kawalerskiego!

3-4 tygodnie przed:

 • Finalne przymiarki sukni ślubnej
 • Skonsultowanie playlisty z zespołem/ DJ-em

Około miesiąc przed weselem odbywa się ostatnia przymiarka sukni ślubnej, po której zabieramy ją ze sobą.

Z takim wyprzedzeniem również możemy skonsultować playlistę z zespołem/ DJ-em, podsunąć kawałki, które chcemy by zagrał lub usunąć z listy te, których nie chcemy.

Po weselu:

 • Rozliczanie z lokalem i podwykonawcami ( z fotografem i kamerzystą po oddaniu materiału)
 • Załatwianie spraw urzędowych ( zmiana nazwiska w dokumentach, w banku)
 • Podróż poślubna

Mam nadzieje, że przedstawiony harmonogram choć trochę Wam pomoże przy organizacji wesela i przy rozplanowaniu czasu.

Na koniec zapraszam Cię na bezpłatną konferencję „ WESELE: Jak zaplanować i nie zbankrutować”. Konferencja ta otwiera sprzedaż niepowtarzalnych pakietów weselnych. Bądź z nami 21 kwietnia o 19:30.

 

Autor: Joanna Twardosz – wedding planner, Podhalanka Event.

ZAPISZ SIĘ TUTAJ: REZERWUJE MIEJSCE NA KONFERENCJI

ZOSTAW KOMENTARZ POD TYM ARTYKUŁEM I ODBIERZ NIESPODZIANKĘ!

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolną kiedy i co rezerwować!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x