fbpx
668 760 190

Sensoplastyka® – plastyka sensoryczna dla dzieci!

Gdy myślę o sensoplastyce® od razu czuję zapach. Zapach przypraw: kurkumy, cynamonu, tymianku i mnóstwa innych ziół. Czuję smak naturalnych slimów i od razu przypominam sobie tą ogromną zgagę! ( Byłam akurat w ciąży, a każde dziecko na zajęciach częstowało mnie swoim slimem). Sensoplastyka® to nie są dla mnie zwykłe warsztaty sensoryczne czy zajęcia plastyczne… To styl pracy z dziećmi, który niesamowicie wspiera je w rozwoju – zwłaszcza, gdy rodzice dobrze współpracują z trenerem.

W dzisiejszym wpisie chcę trochę przybliżyć Cię do idei sensoplastyki® i zachęcić Cię do udziału w zajęciach lub zorganizowania ich samemu w domu. Wbrew pozorom – przy odpowiednim nastawieniu nie jest to trudne. Poza tym, chcę dzisiaj dokładnie wyjaśnić czym jest prawdziwa sensoplastyka®, ponieważ nawet na Podhalu pojawiło się wiele osób, które organizują zajęcia pod taką samą nazwą ( a ta jest zastrzeżonym znakiem towarowym). Nie mają one niestety nic wspólnego z zasadami prowadzenia tych zajęć, jakie obowiązują każdego certyfikowanego trenera sensoplastyki®.

Sensoplastyka® – z czym to się je?!

Sensoplastyka® to tak naprawdę metoda wspierania rozwoju dzieci stworzona przez Panią Izabelę Annę Stefańską  – coacha, pedagoga twórczości i arteterapeuty. Sama Pani Izabela definiuje te zajęcia jako “metodę wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej, w oparciu o edukację plastyczną z elementami coachingu. Istotą Sensoplastyki® jest oparcie procesu twórczego na podbudowie coachingowej. Od strony działań plastycznych Sensoplastyka® to tylko i wyłącznie produkty spożywcze, używane do tworzenia farb i mas plastycznych.” To co tak naprawdę urzekło mnie w tych zajęciach to ogromna przestrzeń dla dzieci do podejmowania własnych decyzji, budowania pewności siebie i poczucia wartości. Niesamowicie się z tą ideą identyfikują i przez to jest mi tym bardziej bliska. Celem Sensoplastyki® jest przede wszystkim nie tylko dobra zabawa, ale wspieranie kompetencji inter i intrapersonalnych, a także rozwój zmysłów i całego organizmu.

Certyfikowani trenerzy Sensoplastyki® powinni prowadzić zajęcia według określonych zasad, które stanowią całą ich istotę. Przede wszystkim – jak już wspomniałam wcześniej- do zajęć powinien używać tylko i wyłącznie produktów spożywczych. Dlaczego? Są one naturalne, a dzięki temu najbezpieczniejsze, ponieważ w sensoplastyce® mogą uczestniczyć nawet niemowlęta. Trener pracuje z dziećmi na otwartej przestrzeni, np. podłodze – w tej metodzie nie pracujemy przy stołach, które zabierają dzieciom swobodę poruszania się i działania. Pracując przy stole narzucamy dziecku jego miejsce, a pracując na podłodze dajemy możliwość zmian zarówno miejsca jak i pozycji do pracy. Co więcej, nie zakładamy dzieciom odzieży ochronnej czy fartuchów – na nasze zajęcia zapraszamy dzieci w ubraniach, które może pobrudzić i nie musi uważać na każdym kroku. Wspiera to naturalny proces spontanicznej aktywności twórczej. (P.S. pamiętasz jak sama bawiłaś się w piaskownicy czy nad rzeką? Czy ktoś Ci wtedy zakładał fartuch?)Kolejna zasada, która być może Cię zaszokuje to to, że nie wydajemy poleceń i dajemy dzieciom czas. Często tak samo przy jednym jak i przy drugim spotykamy opór rodziców, zwłaszcza gdy dziecko w ich oczach “nie nadąża” za resztą grupy, bo przesypuje mąkę 45 minut i “nie robi nic więcej”. Tutaj chciałabym jedynie dodać od siebie, że naprawdę nie ważne co my jako rodzice widzimy. Ważne co przeżywa dziecko i jak to na nie wpływa, ale tego nie jesteśmy w stanie ocenić patrząc przez pryzmat efektów tu i teraz. I najważniejsza zasada brzmi: BRUDZIMY SIĘ 🙂

Poznaj moc Sensoplastyki® – Rabka-Zdrój, Nowy Targ, Zakopane

Co moim zdaniem stanowi wyjątkowość Sensoplastyki®? Przede wszystkim ich forma – tworzy przestrzeń dla dzieci, w której dorośli nie wyznaczają granic twórczości dziecka. Zajęcia te dają czystą radość z totalnie swobodnej zabawy, tworzenia, wspólnego działania i rozmowy. Pozwalają im być dzieciom takie jakie chcą w danym momencie, a nie takie jakie powinny lub jakimi im wypada być. Poza tym udział w nich niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści z punktu widzenia dziecięcego rozwoju. Zajęcia Sensoplastyka® pomogą Twojemu dziecku w:

 •  uwalnianiu naturalnej ekspresji twórczej,
 • rozwijaniu samodzielności,
 • czerpaniu satysfakcji z kreatywnego działania,
 • doświadczaniu sukcesów w realizacji swoich pomysłów,
 • wspieraniu aktywności we wprowadzanie zmian i ulepszeń,
 • wychodzeniu ze schematów
 •  elastycznym podejściu do zmian w stale zmieniającym się świecie,
 •  poznawaniu nowych form wyrazu i działań artystycznych,
 •  współdziałaniu i wzajemną pomoc w celu osiągnięcia zamierzonych planów,
 • wzmacnianiu spojrzenia na rzeczywistość, które skutkuje innowacyjnością w działaniu,
 •  wzmacnianie wiary we własne możliwości.

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu, chcesz zorganizować takie zajęcia w swojej szkole, przedszkolu lub żłobku – śmiało! Skontaktuj się z nami – możesz do nas zadzwonić ( 668760190) lub napisać e-mail: encepenceanimacja@gmail.com

Wspaniałego dnia i do usłyszenia!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x