fbpx
668 760 190

FERIE Z ANIMATOREM – AKTYWNIE Z ENCE PENCE!

Za oknem atmosfera całkiem wiosenna. Nie czuć klimatu zimy i ciężko uwierzyć, że właśnie zaczęły się ferie zimowe, a nie wiosenne! Na szczęście pogoda na zewnątrz nie rządzi naszym kalendarzem i nikt jeszcze nie wpadł na to, że skoro nie ma zimy to na co nam ferie zimowe. Mam nadzieję, że nikomu w tym momencie nie podsunęłam tego pomysłu! Nasze małopolskie dzieci dreptają jeszcze codziennie do szkoły, podczas gdy dzieciaki z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego delektują się wolnym czasem, wyjazdami i odpoczynkiem z dala od murów szkoły.

Nie wiem jak Ty, ale ja jestem zdania, że nawet wolny czas dobrze wykorzystać w wartościowy sposób i nie mam tutaj na myśli ślęczenia nad książkami czy nadrabiania szkolnych zaległości! Mam na myśli czas dobrej i aktywnej zabawy – niestety z moich obserwacji wynika ( a mam młodszego brata i kuzynostwo w domu obok ), że czas ferii jest często marnowany przed komputerem na grach lub o zgrozo na oglądaniu jak ktoś inny gra! Dzisiaj z radością przedstawię Ci świetną alternatywę – mam nadzieję, że spodoba Ci się moja propozycja.

 

ZIMOWISKO – OPIEKA I ZABAWA W JEDNYM!

Gdy zaczynałam swoją przygodę z animacją i dziećmi w salezjańskim oratorium to dwa razy w roku stykałam się z taką formą opieki i zabawy jaką jest półkolonia – w lecie, czy zimowisko – w zimie. Zimowisko to nic innego jak zespołowy wypoczynek dla dzieci w miejscu ich zamieszkania, organizowany w czasie ferii zimowych. Są to zajęcia i aktywności zebrane w kilkudniowym programie realizowanym codziennie w stałych godzinach. Dla rodziców jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ przede wszystkim:

  • koszty uczestnictwa w zimowisku są niższe niż koszty udziału w zorganizowanym wyjeździe, a często również niż wynajęcie dziennej opiekunki jeżeli rodzice nie mają możliwości wzięcia wolnego w pracy,
  • dziecko nigdzie nie wyjeżdża i jest stale na miejscu, co jest wygodne gdy np. wiemy, że dziecko boi się dłuższej rozłąki z rodzicami
  • dziecko jest pod opieką wykwalifikowanej kadry, jest bezpieczne, a rodzic ma pewność, że te kilka godzin każdego dnia spędza w sposób kreatywny i po prostu dobrze się bawi z rówieśnikami, a nie siedzi zaszyte w pokoju przed komputerem i ogląda treści często niestosowne do jego wieku.

FERIE ZIMOWE Z ANIMATOREM – MOC ATRAKCJI!

W dzisiejszych czasach przed animatorami, opiekunami czy pedagogami stoją drzwi otwarte na multum różnych możliwości i pomysłów jak zorganizować dzieciom czas. Moim zdaniem każda forma jest dobra, pod warunkiem, że prowadzący po pierwsze wie co robi i lubi to co robi, czuje się dobrze w danym temacie. Ostatnio w modzie są np. zajęcia z robotyki, ale ja wiem, że nie podejmę się organizacji tego typu zajęć, bo to po prostu nie mój świat i wiem, że jeżeli mnie to nie kręci to też nie przekażę pozytywnej energii dzieciom. Dlatego też dzisiaj podzielę się z Tobą moją wizją zimowiska, w której czuję się dobrze i mam 100% pewności, że dzieci po czasie spędzonym ze mną będą bardzo zadowolone i nie będą mogły doczekać się następnego dnia.

W naszym przypadku zorganizowane zimowisko trwa pięć dni ( od poniedziałku do piątku) po 5 godzin ( od 10-15) z przerwą na posiłek w formie drugiego śniadania, który zapewniamy jako organizatorzy. Wierzymy, że okres ferii jest czasem relaksu i wypoczynku, a nikt nie lubi być zrywany z samego rana – dlatego zapraszamy dzieci na 10, ponieważ jest to dla nas gwarancja, że przyjdą uśmiechnięte a nie zestresowane i zaspane. Pierwszy dzień zimowiska to tak naprawdę dzień organizacyjny, w którym – w zależności od ilości uczestników – dzielimy się na grupy, wzajemnie integrujemy poprzez grupowe aktywności, gry czy zabawy plastyczne. Dzień drugi zazwyczaj jest zbudowany wokół jakiegoś tematu np. sportu lub kraju i wszystkie atrakcje tego dnia nawiązują do tematu dnia. W tym czasie organizowane są tańce, zabawy i warsztaty ( np. tematyczny slime czy sensoplastyka), a także quizy i konkursy. Nie zapominamy oczywiście o aktywnościach na świeżym powietrzu – jeśli tylko pogoda sprzyja to część dnia spędzamy na zewnątrz. Chcę tylko zaznaczyć, że aktywność na zewnątrz to nie jest spacer czy wyjście na plac zabaw – tutaj również staramy się zaskoczyć naszych podopiecznych np. grą miejską. Dzień trzeci to wyjście niespodzianka, które organizujemy korzystając z atrakcji zewnętrznych w danej miejscowości lub bliskiej okolicy – może to być basen, park trampolin, papugarnia czy kino – wszystko zależy od tego jaką dziecięcą ekipę mamy podczas zimowiska. Dzień czwarty to powrót do tematycznych aktywności, w których nie zostawiamy miejsca na nudę – różnią się one całkowicie od tego, co proponujemy dzieciom w drugim dniu zimowiska. Ostatni dzień kończy się balem i taneczną zabawą z grami i konkursami, w których każdy uczestnik może coś wygrać, a atmosfera całego dnia jest iście wyśmienita.

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu, chcesz zapisać swoją pociechę na zimowisko – śmiało! Skontaktuj się z nami – możesz do nas zadzwonić ( 668760190) lub napisać e-mail: encepenceanimacja@gmail.com

Obecnie organizujemy dwa turnusy ferii:

  • w terminie 27-31.01.2020 w Nowym Targu ( plakat poniżej)
  • w terminie 3-7.02.2020 w Rabce-Zdrój ( plakat poniżej)

Przekonaj się sam jak świetną, atrakcją na ferie może być czas spędzony z nami. Gwarantuję Ci, że Twoje dziecko będzie bardzo usatysfakcjonowane i szczęśliwe, a jednocześnie bezpieczne!

Wspaniałego dnia i do usłyszenia!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x