fbpx
668 760 190

BAL KARNAWAŁOWY – ANIMACJE ENCE PENCE!

Okres karnawałowy to wyjątkowy czas zabawy – kto nie chciałby sobie wydłużyć trochę świątecznego okresu sielanki i relaksu?
Znamy na to receptę, a jest nią organizacja balu karnawałowego. Bal karnawałowy nie jest taką typową animacją, którą być może widziałaś na różnego rodzaju imprezach rodzinnych takich jak wesele czy urodziny. To wydarzenie, które wyróżnia kilka znaczących elementów. Zacznijmy może od początku.

Bal karnawałowy to impreza muzyczno-taneczna zorganizowana w okresie od Święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia do wtorku przed Środą Popielcową, czyli w tym roku 25 lutego. Jego tradycja związana jest z zwyczajem pożegnania mięsa przed rozpoczynającym się Wielkim Postem i wywodzi się z kultów rolnych – w przeszłości istniało przekonanie, że im wyższe będą skoki podczas zabawy, tym wyżej będzie rosnąć zboże. Stąd też karnawał jest bardzo mocno związany i kojarzony z tańcami. Nie inaczej wygląda on obecnie – głównym fundamentem karnawałowej zabawy jest przede wszystkim muzyka i taniec.

BAL KARNAWAŁOWY – ZABAWA Z ANIMATOREM!

Można zaobserwować, że tego typu impreza jest w Polsce bardzo popularna. Bale karnawałowe organizowane są dla każdego przedziału wiekowego – od małych dzieci aż po seniorów. Dla każdego kto chciałby się wybrać na takie wydarzenie czeka mnóstwo propozycji, zarówno w placówkach oświatowych, kulturalnych jak i organizowanych przez inne podmioty np. firmy eventowe czy domy weselne. W dzisiejszym wpisie chcę głównie skupić się na balach organizowanych z myślą o dzieciach, które możemy zaaranżować w przedszkolach, szkołach czy ośrodkach kultury.

Tak jak wcześniej wspomniałam, bal karnawałowy to muzyczno-taneczna impreza, która swym tematem może nawiązywać tradycyjnie do karnawału, ale często zdarza się też, że oprawa balu – dekoracja i stroje dzieci odnosi się do bajki lub konkretnych postaci. Tak naprawdę, fantazja w tym przypadku może nas ponieść hen daleko! Taki bal może być zorganizowany dla klasy lub całej szkoły, ponieważ jego forma opiera się przede wszystkim na wspólnej zabawie do muzyki oraz tańcach – i tych prowadzonych przez animatora – i tych swobodnych, kiedy każde dziecko wykonuje takie ruchy, które sam uwielbia. Chcę tutaj podkreślić, że w momencie, gdy na takim wydarzeniu pojawia się animator to jego rola nie ogranicza się jedynie do puszczania muzyki i mówieniu do dzieci. Nie jest to również animacja kojarzona z zabawą z chustą animacyjną, tunelem czy innymi rekwizytami. Oczywiście – czasami  się one pojawiają, ale bardziej w formie dodatku – nie stanowią istoty całej zabawy. Animator, który podczas balu organizuje dzieciom czas sprawia, że one same mogą oddać się całkowicie wspaniałej i beztroskiej zabawie. Nie ma nawet chwili na nudę!

Na pewno ciekawi Cię z czego tak naprawdę składa się program. Z jednej strony wydaje się on bardzo prosty, ale z drugiej jest dla animatora prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego? Bal karnawałowy to przede wszystkim:

 • wspólne tańce prowadzone przez animatora dostosowane do wieku dzieci i najnowszych trendów
 • zabawy z udziałem muzyki, które swoją formę angażują wszystkie chętne dzieci
 • kreatywne konkursy wywołujące salwy śmiechu i budzące ogromną ekscytacje zarówno wśród uczestników jak i widzów

Trzy stałe elementy. Zapytasz: więc, gdzie to wyzwanie! Otóż każda grupa, do której przyjeżdża animator poprowadzić bal jest całkowicie inna. Dzieci są w różnym wieku – raz jest ich mało, np. gdy jest to tylko klasa lub mniejsza szkoła, a raz bardzo dużo, gdy na bal zaproszona jest cała szkoła. Dodatkowo miejsce zabawy za każdym razem jest inne, a to naprawdę ma znaczenie ile powierzchni i jaką sale ma do dyspozycji animator. Dlatego też, gdy placówka zaprasza nas na tego typu imprezę, pojawiamy się tam dużo wcześniej, by odpowiednio się przygotować.

Bal przeprowadzony w ten sposób ma wiele zalet, a najważniejsze to:

 • prostota zabaw, która pozwala dzieciom skupić się na zabawie, a nie na rozumieniu zasad czy rywalizacji
 • sposobność do integracji dzieci – wspólna, dobra zabawa to idealna okazja do zacieśniania relacji
 • możliwość udziału dużej ilości dzieci równocześnie, co z jednej strony pozwala organizatorom skumulować wszystkie dzieci ze szkoły podczas jednej imprezy – trzeba mieć świadomość, że animator nie zostaje z dziećmi sam: są wychowawcy czy techniczni pracownicy placówki, którzy często czekają na zakończenie imprezy, by móc dopełnić swoje obowiązki; a z drugiej strony zaoszczędzić środki finansowe, ponieważ animator przyjeżdża raz i to np. na 2 godziny ( + czas przygotowania i pakowania po ), a nie kilka razy lub na kilka godzin.

ZORGANIZUJ BAL KARNAWAŁOWY – NOWY TARG, ZAKOPANE, RABKA

Jeżeli jesteś rodzicem lub pracownikiem placówki, w której chcecie zorganizować bal przede wszystkim w pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • gdzie miałaby się odbyć impreza i czy w placówce jest wystarczająco miejsca
 • kto w tej imprezie miałby uczestniczyć – czy to będzie wydarzenie organizowane dla jednego rocznika, klas 1-3 czy całej szkoły
 • w jakim terminie planujecie zorganizować bal
 • czy posiadacie środki finansowe na organizacje balu czy też trzeba będzie je dopiero pozyskać np. ze składek rodziców.

Następnym krokiem na pewno jest rezerwacja terminu u animatora oraz przekazanie mu najważniejszych informacji. Prawda jest taka, że im wcześniej tym większy masz większy wybór terminów. Na pewno przy takim zamówieniu warto uściślić z animatorem kwestie dekoracji i przygotowania sali czy nagłośnienia – animator bardzo często posiada własne nagłośnienie, ale nie jest tak w każdym przypadku. Kiedy już wszystko jest dogadane, to pozostaje tylko rozpocząć przygotowania i zaprosić dzieci!

W naszym przypadku ze swojej strony zawsze na balach karnawałowych zapewniamy:

 • dwóch animatorów – konferansjera i pomocnika
 • wszystkie materiały potrzebne do jego realizacji
 • nagłośnienie
 • oświetlenie
 • ewentualną pomoc w dekoracji sali
 • inne usługi dodatkowe np. wynajem dmuchańców, stoiska z watą cukrową czy popcornem.

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu, chcesz zorganizować bal i myślisz, że może jest już za późno – nie martw się! Nic straconego! Mamy jeszcze kilka wolnych terminów, więc na pewno wspólnie znajdziemy ten odpowiedni dla Ciebie i Twojej placówki. Nie czekaj zbyt długo – możesz do nas zadzwonić ( 668760190) lub napisać e-mail: encepenceanimacja@gmail.com

Przekonaj się sam jak taki bal wygląda w naszym wykonaniu. Gwarantuję Ci, że po zabawie dzieci będą odliczać dni do następnego!

Wspaniałego dnia i do usłyszenia!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x