fbpx
668 760 190

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W TWOJEJ SZKOLE I INNYCH INSTYTUCJACH PUBLICZNYCH – NOWY TARG, ZAKOPANE, RABKA-ZDRÓJ

Ho Ho Ho! Jak inaczej można by było przywitać się z Tobą w dzisiejszym artykule. Czujesz już magię świąt? Dokładnie za tydzień obchodzimy Mikołajki, czyli czas ogromnej dobroci, niespodzianek i prezentów.

Od dawna, Mikołajki to nie tylko okazja dla rodziców do obdarowania swoich pociech. Sama pamiętam jak w wielu miejscach pojawiał się Święty Mikołaj – raz jako czerwony staruszek przypominający krasnala, a raz jako biskup z Mirry. Odwiedzał nas w szkole, Kościele i na imprezie organizowanej przez ośrodek kultury. Nowością, którą dostrzegam w porównaniu do mojego dzieciństwa, są wizyty domowe. W ostatnim czasie stają się one coraz bardziej popularne – szczególnie w Wigilię, również na Podhalu. Mikołajki i towarzyszące im imprezy budzą wiele radości, zwłaszcza wśród mniejszych dzieci, dla których wiara w istnienie Świętego Mikołaja, elfów i magiczną fabrykę jest fundamentem dzieciństwa. Nie czarujmy się, każdy z nas z sentymentem wspomina ten czas. Dzisiaj choć wiemy, że Święty Mikołaj to głównie symbol dobroci – chętnie go przywołujemy, nawet jako dorośli.

MIKOŁAJ I JEGO ELFY – DOBRZE PRZYGOTOWANA ŚWIĄTECZNA FRAJDA

Pomysłów na organizację imprezy mikołajkowej jest mnóstwo. Święty Mikołaj chętnie pojawia się w galeriach handlowych, szkołach, firmach, ośrodkach wypoczynkowych, instytucjach kultury, a także w prywatnych domach. Tak naprawdę miejsce ma tylko znaczenie organizacyjne – liczy się przede wszystkim obecność dzieci i wyjątkowa atmosfera, a jej stworzenie to zadanie dla pojawiającego się gościa, czyli Świętego Mikołaja i jego ekipy z Bieguna Północnego.

Osobiście zapałałam miłością do realizowania imprez o tematyce mikołajkowej, ponieważ daje mi to poczucie tworzenia czegoś niezwykłego. Jest to ogromne wyzwanie, więc trzeba bardzo się przyłożyć i ostrożnie dbać o najmniejsze szczegóły, w końcu stąpamy po dziecięcych marzeniach.

W dzisiejszym artykule chciałabym się skupić i opowiedzieć Ci o animacjach mikołajkowych, które w tym roku prowadzimy dla szkół i instytucji kultury. Najczęstszym problemem lub wolę sformułowanie wyzwaniem przy tego typu imprezach jest liczba dzieci i miejsce, w którym organizowane jest wydarzenie. Większość szkół nie posiada osobnych pomieszczeń na występy artystyczne takich jak aule ze sceną, kotarą i oświetleniem. Najczęstszym rozwiązaniem, które stosują dyrekcje są więc korytarze lub hale sportowe. Jedne i drugie dostarczają nam, animatorom wyzwań z kilku powodów. Przede wszystkim, na czele wyłania się tutaj nagłośnienie – o ile w przypadku korytarza sprawa nie jest aż tak trudna, to hale sportowe są nie lada gratką dla obsługi nagłośnienia. Proszę sobie wyobrazić gromadę (!) 300 czy 500 dzieci, które z niecierpliwością przebierają nóżkami w oczekiwaniu na radosnych elfów i Świętego Mikołaja. Napięcie rośnie, pojawiają się piękne elfy uśmiechnięte od ucha do ucha, które już chcą wystartować i przywitać się z małymi gośćmi. Elfy otwierają buzie i niby coś mówią, ale nie wiadomo co, dzieci zaczynają patrzeć to na siebie to na rodziców i czar całej imprezy pryska jak bańka mydlana. Po takim wstępie ciężko ponownie zaczarować dzieci, chociaż uważam, że nie jest to niemożliwe. Kolejną rzeczą, na którą pragnę zwrócić Twoja uwagę jest brak podwyższenia. Nie jest to absolutne must have, ale w przypadku dużej ilości dzieci łatwiej do nich dotrzeć i zapewnić komfort widzenia właśnie poprzez zwykły mały podest, na którym zmieści się tańczący, rozbrykany elf. Trzecim wyzwaniem, głównie w przypadku imprez organizowanych przez instytucje kultury jest, uwaga, obecność rodziców! Rodzice sami w sobie oczywiście nie są źli, bardziej mam na myśli to, że przychodzą z dziećmi ( uwaga dzieci jest 500 i niech połowa weźmie jednego z rodziców), siadają i rozmawiają, ponieważ nie ma dla nich żadnej ciekawej alternatywy, a jednak jakoś trzeba zabić czas. W momencie, gdy 200 osób dorosłych na trybunach zacznie ze sobą zacięcie gaworzyć mamy dodatkowy element wprowadzający chaos na naszej imprezie.

Drugą kwestią, którą wcześniej poruszyłam jest liczba dzieci. W szkołach jest łatwiej, ponieważ mamy  stałą liczbę uczniów i dyrekcja jest w stanie oszacować ile dzieciaków i w jakim wieku będzie uczestniczyć w mikołajkach. Dodatkowo można odliczyć rodziców, ponieważ rzadko pojawiają się na mikołajkach w szkole. Trudniej jest w przypadku otwartych imprez, gdzie do końca nie wiadomo ile dzieci się pojawi i w jakim one będą wieku, a to też ma znaczenie. Oczywiście są zabawy uniwersalne dla każdej kategorii wiekowej i najlepiej przygotować sobie program, który zanimuje i tych mniejszych i tych większych, a najlepiej jeszcze rodziców. Co więcej, w przypadku imprez “masowych”, gdzie liczba dzieci przekracza setkę nie ma w ogóle mowy o wprowadzaniu zabaw i aktywności, które tworzą kolejki. Mikołajki to magiczny czas, a stanie w kolejce jest mega nudne, nawet dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Nie warto, kolejkami odbierać czar temu wydarzeniu.

ENCE PENCE I MAGICZNA PRZYGODA MIKOŁAJKOWA 

Na te problemy już dawno znaleźliśmy rozwiązanie. Specjalnie dla tych, którym zależy, by organizowane przez nich wydarzenie było totalną petardą, a zaproszone dzieci wyszły oczarowane, wybawione i z roześmianą buzią, przygotowaliśmy świąteczny program- Magiczna przygoda Mikołajkowa!

Podczas Magicznej Przygody Mikołajkowej dzieci przygotowują się na nadejście wyjątkowego gościa. Wesołe i energiczne elfy, ubrane w piękne, świąteczne stroje wprowadzają dzieci w magiczny świat Bieguna Północnego. Pokazują im podczas zabaw, jak wygląda codzienność w wiosce Świętego Mikołaja, porywają ich i rodziców w podróż zaprzęgiem reniferów oraz zdradzają małe sekrety swojego zwierzchnika. Na koniec pojawia się długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj, czyli poczciwy staruszek z długą białą brodą i okrągłym brzuszkiem schowanym pod eleganckim czerwonym strojem. Szczęśliwy z powodu kolejnego spotkania z dziećmi, wesoło macha w stronę wpatrzonych buziek, wita się ze wszystkimi i siada na swoim tronie. Po krótkiej rozmowie i zabawie-niespodziance, Mikołaj z pomocą elfów przystępuje do rozdania prezentów wszystkim zgromadzonym dzieciom.

Na czym polega magia tej zabawy? Dzieci wracają do domu pozytywnie zmęczone, szczęśliwe i z wypiekami na twarzy opowiadają pozostałym domownikom kogo wyjątkowego dzisiaj spotkały. Zapominają o prezentach, bo największą wartością dla nich jest wspaniały czas, które spędziły na dobrej zabawie ze swoimi rówieśnikami i rodzicami w atmosferze świątecznej frajdy.

ENCE PENCE – FABRYKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA NA PODHALU!

Fundamenty tego wyjątkowego programu przygotowujemy już od kilku miesięcy. Mocno stawiamy na jakość i autentyczność postaci, które swoim wyglądem, zachowaniem i dobrą energią budują całą magiczną atmosferę. Zależy nam, by ten czas zabawy nie był tylko czekaniem na ostatni etap, czyli rozdawanie prezentów, ale by był przygodą, którą dzieci zapamiętają do końca życia. Naszą misją jest podarować im gwiazdkę z nieba – długo wyczekiwaną radość i świetną zabawę.

Jeżeli spodobała Ci się nasza koncepcja odwiedzin Świętego Mikołaja i jego ekipy i chcesz zaprosić swoich gości do Magicznej Podróży Mikołajkowej, mamy jeszcze kilka wolnych terminów. Zadzwoń, porozmawiamy o szczegółach, jestem nowoczesnym Elfem i umiem posługiwać się telefonem! Ba, na Biegunie Północnym mamy nawet Wifi 🙂

Życzę Ci wspaniałego weekendu i do usłyszenia za tydzień!

Ho! Ho! Ho!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x