fbpx
668 760 190

ANIMACJA CZASU WOLNEGO – ENCE PENCE

Dzisiaj mam przyjemność zaprosić Cię w inną krainę. Może nie taką bajkową, ale na pewno przepełnioną wiedzą i ciekawostkami.

Chociaż w Polsce, termin animacja czasu wolnego jest już dosyć powszechny, nadal znajduje się grono osób, które kojarzy o co chodzi, ale dokładnie nie jest w stanie tego opisać. Jeśli jesteś taką osobą lub chcesz sprawdzić swoją widzę na ten temat, to biegnę do Ciebie z pomocą i informacjami na otwartej dłoni.

AKCJA ANIMACJA – GOTOWI DO STARTU…START!

Jakie skojarzenia wirują w Twojej głowie, gdy słyszysz hasło “animacja czasu wolnego”? Zabawa? Dzieci? Urodziny? Wypoczynek w hotelu? Tak! To bardzo dobre skojarzenia. Przybijam Ci wirtualną piątkę! Animacja jest bardzo silnie związana z tymi pojęciami, które wymieniłeś, ale jest to określenie dużo szersze i kryje się pod nim więcej niż myślisz.

Do rzeczy! Animacja ogólnie mówiąc, jest to intencjonalne kierowanie ludźmi w czasie wolnym poprzez włączenie ich bezpośrednio do określonej aktywności.

  • Intencjonalne, czyli przemyślane i nieprzypadkowe. Każdy animator, który zaprasza osoby – i uwaga nie tylko dzieci- do wspólnej aktywności ma plan na tą aktywność i przeprowadza ją w sposób zamierzony.
  • Kierowanie ludźmi, to tak naprawdę inicjowanie i zachęcanie. Jeżeli przestraszyłeś się, że animator będzie kierować tobą jak samochodzikiem na baterie to spokojna Twoja rozczochrana! Szczerze? Zastąpiłabym to słowo, innym – przewodzenie. Animator przewodzi każdej aktywności, dzięki czemu osoby, które z niej korzystają wiedzą co się dzieje i jak mogą w tym brać udział.
  • W czasie wolnym, tego chyba nie muszę wyjaśniać, bo wszyscy czas wolny uwielbiamy!
  • Włączenie bezpośrednio do określonej aktywności, tutaj uwaga – to nie oznacza, że zawsze będziesz skakać i machać chustą. Aktywności animacyjnych są miliony i czasem nawet może wydawać Ci się, że nie bierzesz udziału, a i tak zostałeś zanimowany!

Animacja czasu wolnego występuje w różnych formach. Najbardziej kojarzy się z zabawą z dziećmi, ale to tak naprawdę wygląda podobnie jak z kwadratem i prostokątem, tzn. każda zabawa z dziećmi jest animacją, nie każda animacja jest zabawą z dziećmi.

Idąc za terminologią Jakuba B. Bączka, rozróżniamy:

  • Kids entertainers, czyli animatorów zabaw dla dzieci,
  • Young Entertainers, czyli animatorów organizujących zajęcia dla nastolatków i młodych ludzi,
  • Show Entertainers, czyli osoby, które zajmują się przedstawieniami, kabaretami, konferansjerką i wodzirejką na scenach,
  • All-round Entertainers, czyli ludzi orkiestry, osoby potrafiące wykonywać wszystkie te zadania.

Jako Ence Pence, zaczynaliśmy od animacji dla dzieci. Pierwsze aktywności, których się podejmowaliśmy to było organizowanie zabaw dla dzieci podczas wesel. Z czasem, zaczęliśmy animować też na innych imprezach rodzinnych, takich jak chrzciny, przyjęcia komunijne, urodziny oraz na imprezach masowych podczas pikników i festynów, a także w inistytucjach oświatowych. Obecnie, rządni nowych wrażeń chętnie animujemy młodzież podczas dyskotek, zabaw i bali, a także dorosłych! Jest to miła odskocznia od głównego nurtu naszej działalności jakim jest animacja czasu wolnego dla dzieci.

ANIMACJA CZASU WOLNEGO – I CO DALEJ?

Z moich obserwacji wynika, że animatorów można zaprosić dosłownie wszędzie tam, gdzie chcemy zaaranżować dobrą zabawę. Animacje odbywają się na różnego rodzaju imprezach: rodzinnych – takich jak wesela, urodziny, chrzciny i przyjęcia komunijne, masowych – czyli piknikach, festynach, dniach rodziny, miasta, gminy i wsi, szkolnych – przede wszystkich balach: halloweenowych, wszystkich świętych, andrzejkowych, mikołajkowych, karnawałowych, firmowych oraz hotelowych.

Zabawy animacyjne mogą być połączone z dodatkowymi atrakcjami, które urozmaicają program imprezy. Mam tutaj na myśli przede wszystkim takie smaczki jak malowanie twarzy czy tatuaże brokatowe oraz wszelkie formy przedstawień lub występów scenicznych: komików, magików, artystów bańkowych czy innych.

Organizując jakąkolwiek imprezę, warto zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać i co chcemy dostarczyć naszym gościom. Nie w każdym przypadku więcej znaczy lepiej. Na dniach, domykałam warunki współpracy i scenariusza imprezy mikołajkowej. Wydawać by się mogło, że taka wyjątkowa okazja jest świetnym pretekstem do tego, by zaprezentować cała paletę swoich usług, a jednak moim zdaniem właśnie przy tej sposobności warto postawić na minimalizm i skupić się przede wszystkim na radosnej zabawie, pełnej energii i oczywiście PREZENTÓW!

ENCE PENCE – WARTO ZOSTAĆ ZANIMOWANYM!

Co jest tak naprawdę magią animacji? Energia i uśmiech animatora. Może to wydawać się ogromnym banałem, ale prawdą jest, że mało osób jest w stanie stanąć przed grupą ludzi i zachęcić ich i rozgrzać do zabawy. W dzisiejszych czasach, w dobie internetu i dostępu do absolutnie wszystkiego ciężko czymś zaskoczyć czy zaciekawić ludzi. Okazuje się jednak, że klasyczna animacja to jest ten rytm, w którym biją serca wszystkich i gdy, pojawia się animator z odpowiednią energią i zaangażowaniem, nawet najlepszy kanał na youtube czy kabaretowy skecz, nie jest w stanie od niego odciągnąć uwagi.

Animacja oprócz tego, że daje tonę radości – dostarcza nam poczucia wspólnoty i integracji. Nagle nie czujemy się obco w tłumie nieznajomych ludzi, tylko ochoczo łapiemy się za dłonie czy podajemy sobie piłkę – ba! – nawet jesteśmy członkami tej samej drużyny. Animacja sprawia, że rywalizacja przestaje być rywalizacją, ale staję się polem dla pozytywnych emocji, wyładowania energii i relaksu. Wspólna zabawa jednoczy, dostarcza wrażeń i sprawia, że dajemy upust temu co dla naszej natury jest najważniejsze – prawdziwej współpracy z drugim człowiekiem.

Nie będę tego ukrywać! Animacja czasu wolnego to moje życie i pasja! Jeśli chcesz, żebym wraz ze swoją ekipą tchnęła życie w Twoją imprezę – daj znać! Chętnie podejmujemy się wszystkich wyzwań. Nie ograniczamy się terytorialnie, chociaż nie ukrywam, że obecnie głównie działamy na terenie Podhala tj. w okolicy takich miejscowości jak Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Zakopane, Jabłonka czy Nowy Sącz. W razie czego, myślę, że doskonale wiesz, gdzie nas znaleźć!


Wspaniałego weekendu i do zobaczenia!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x