fbpx
668 760 190

Jak zadbać o dzieci na weselu i pomóc ich rodzicom się wyluzować.

Czy boisz się, że:

  • Dzieci rozniosą Twoje wesele, a idealnym dla nich miejscem do zabawy będzie parkiet i to w trakcie Twojego pierwszego tańca?
  • Twoi znajomi nie będą w stanie świętować z Tobą tego ważnego dnia, bo ich uwaga skupi się na bieganiu za dziećmi i w rezultacie szybko wrócą do domu, bo najzwyczajniej w świecie padną ze zmęczenia i stresu?
  • Starsze dzieci wpadną na jakieś genialne pomysły, które spowodują niebezpieczeństwo, a Twoje wesele zostanie zapamiętane jako to z dziecięcą katastrofą?

Jeżeli tak to oglądaj to wideo.

Ten artykuł rozpoczyna naszą kampanię weselną, w której chcemy pomóc Ci zorganizować wesele marzeń, na którym zarówno Ty jak i Twoi goście i ich dzieci będziecie się piekielnie dobrze bawić!

Przeczytaj artykuł do końca, ponieważ informacje, które tutaj chcę Ci przekazać to są tak naprawdę opinie i sugestie zarówno rodziców chodzących z dziećmi na wesela jak i Par Młodych, które są już po tym wielkim dniu. Jedni i drudzy chcą dzielić się z Tobą swoim doświadczeniem i pomóc Ci uniknąć podstawowych błędów.

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z dziećmi na weselu? U większości osób pojawią się pewnie myśli: wszechobecny chaos, dzieci rozbiegane po parkiecie, pod nogami kelnerów, w trakcie pierwszego tańca, przerywające rozmowy pytaniem o kapsle, parasolki, zakrętki, a z biegiem czasu – dzieci znudzone, marudne, wiszące na ramionach swoich rodziców. Wszyscy wiedzą jak to się skończy, zabawa jeszcze na dobre się nie rozkręci, a niektórzy goście muszą wracać do domu.

Zapytasz pewnie, jak w takim razie to wszystko ogarnąć? Na co zwrócić uwagę?

Chcę podzielić się z Tobą odpowiedziami z wcześniej wspomnianych ankiet, które przeprowadziliśmy. Dzięki temu będziesz mieć rzeczywisty obraz potrzeb rodziców, nad którymi warto się pochylić i wziąć pod uwagę przy organizacji wesela.

Pierwszą podstawową sprawą jest BEZPIECZEŃSTWO. Każdy rodzic zacznie się dobrze bawić tylko wtedy, gdy będzie mieć pewność, że jego dziecko jest bezpieczne.

Co w trakcie wesela może zagrażać bezpieczeństwu dzieci:

  • Przede wszystkim brak miejsca do zabawy – niezależnie od tego czy zapewniasz usługę animatora czy nie, na sali weselnej powinnaś wydzielić miejsce dla dzieci do zabawy. Ważne, żeby w miarę możliwości nie było tam schodów, stołów czy krzeseł.
  • Sąsiedztwo ruchliwej drogi – na pewno w trakcie zabawy przyjdzie taki moment – zwłaszcza jeśli pogoda do tego zachęca, że dzieci będą chciały wyjść i bawić się na zewnątrz. bMało tego bardzo często sami rodzice chcą móc w trakcie wesela wyjść i przespacerować się z dzieckiem, by trochę odetchnąć i się wyciszyć. Dobrze jeżeli okolica Twojej sali jest bezpieczna i taki spacer dla rodzica nie będzie kolejną dawką stresu.
  • Ostatnia kwestia, którą poruszali nasi ankietowani to obawa, że starsze dzieci zostawione same sobie będą wymyślać niebezpieczne zabawy. Każdy z nas to zna doskonale – na weselu nikt nie biega za 8latkami i nie nadzoruje tego co wyczyniają. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest animator, który zagospodaruje tym dzieciom czas, w taki sposób, że nie będą im w głowie głupie pomysły.

W temacie bezpieczeństwa, świetnie sprawdza się zasada 4 żywiołów, którą poznałam podczas szkolenia Bartosza Gembskiego. Mianowicie, planując obecność dzieci na weselu warto odnieść się do każdego żywiołu, czyli:

ZIEMIA: to dla Ciebie przede wszystkim: bezpieczeństwo na schodach ( czy są poręcze, barierki, czy stopnie są strome), bezpieczeństwo na podłodze – jaka ta podłoga jest? Czy wyłożona jest parkietem czy może płytkami? Czy jest ślisko? Czy nie znajdują się na niej odłamki szkła, stłuczonej butelki czy kieliszka? 

OGIEŃ: to z kolei bezpieczeństwo związane ze sprzętem elektronicznym – czy jest on niedostępny dla dzieci? Czy na sali w zasięgu mniejszych dzieci znajdują się niezabezpieczone kontakty?

WODA: Pomyśl o tym, by zapewnić napoje również odpowiednie dla dzieci. Osobiście byłam na weselu, na którym na stołach nie było wody ani zwykłego soku – po kilku wypitych tymbarkach miałam zgagę stulecia, nie chcę myśleć co się działo z dziećmi. Nie każdy rodzic chce podawać dziecku słodzone napoje – weź to pod uwagę. Często doradzam Młodym Parom, by na Sali zabaw dla dzieci zrobić kącik z napojami i przekąskami. Rewelacją będzie jeśli zamiast szklanych, będą tam plastikowe kubki – może mało ekologicznie, ale bezpiecznie dla dzieci. 

POWIETRZE: czy na sali jest klimatyzacja? Jeśli tak, wyznacz kogoś kto będzie na nią zwracać uwagę, czasami obsługa jest tak mocno zajęta gośćmi, że może o tym zapomnieć. Z kolei, jeżeli na sali weselnej jest osobny pokój zabaw – ktoś musi zadbać o to, by co jakiś czas ją przewietrzyć – nie ma nic gorszego niż dziecięcy ból głowy. 

Co poza bezpieczeństwem jest ważne? Za co Twoi goście będą Ci wdzięczni?

Rodzice maluszków docenią przede wszystkim obecność przewijaka w toalecie i miejsca na sali do karmienia, wyciszenia się. Stresuje ich myśl o tym, gdzie zaparkują wózek, by nikomu nie przeszkadzać oraz gdzie pójdą, gdy dziecko zacznie płakać wniebogłosy. Bieganie od stolika do kuchni z butelką w ręce też nie należy do komfortowych rzeczy – sprawdziłam to na sobie ☺

Co więcej, świetnym pomysłem jest zapewnienie takich maluchom miejsca do zabawy. Rodzice dzieci poniżej 3 roku życia i tak nie zostawią ich bez opieki, więc animacja średnio wchodzi w grę. Lepszym rozwiązaniem jest organizacja kącika malucha lub w najlepszym wypadku mini dmuchańca czy basenu z kulkami. Dziecko skupi swoją zabawę w jednym miejscu, a rodzic na chwilę odsapnie od biegania za nim. Jak jeszcze znajdzie się inny rodzic, który też ma maluszka to mamy totalną rewelację – dzieci bawią się w basenie lub na mini dmuchańcu, a rodzice oddają się wspólnej rozmowie.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nie w każdej sali weselnej jest miejsce, by coś takiego zorganizować. To co możesz, zrealizuj – o ile leży Ci na sercu los gości z dziećmi ☺

Poza tym warto zwrócić uwagę na głośność muzyki – nie tylko ze względu na obecność małych dzieci, ale innych gości. Wiele razy sama doświadczyłam zmęczenia zbyt głośną muzyką i frustrowałam się, że Para Młoda nie reaguje. 

Z kolei rodzice większych dzieci będą wdzięczni za obecność animatora, dzięki temu dzieci, które się nie znają będą mogły się zintegrować, nie będą przesiadywać na telefonach rodziców czy zbierać kapsle od stolika do stolika. Animator zapewni dzieciom różne atrakcje i na sobie skupi ich uwagę, dzięki temu rodzice będą mogli dłużej posiedzieć, potańczyć i pobawić się na luzie.

Z drugiej strony, rodzice w naszej ankiecie wskazywali również na potrzebę wspólnej zabawy z dziećmi, bloków muzycznych dla dzieci tak, by obecność dzieci była zaznaczona na weselu. Taką potrzebę zaspokoić może kapela, wodzirej czy właśnie animatora. Przykładowo podczas naszych animacji, głównym punktem programu jest taniec dzieci z Parą Młodą i często pozostałymi gośćmi – uwierz mi, dla dzieci to ogromne przeżycie.

Ktoś kiedyś mi powiedział, że ślub jest dla Młodych, a wesele dla gości. Nie do końca się z tym zgadzam. Moim zdaniem jedni i drudzy powinni być usatysfakcjonowani. Pamiętaj, że nie przejmujesz całkowitej odpowiedzialności za komfort gości i nie jest Twoją misją to, by mieli całkowicie wolne od dzieci. Po prostu zrób ile możesz, by czuli się dobrze i mogli też cieszyć się z Tobą tym dniem.

Na koniec zapraszam Cię na bezpłatną konferencję „ WESELE: Jak zaplanować i nie zbankrutować”, którą poprowadzę z wedding planerem Joanną Twardosz. Konferencja ta otwiera sprzedaż niepowtarzalnych pakietów weselnych. Bądź z nami 21 kwietnia o 19:30.

ZAPISZ SIĘ TUTAJ: REZERWUJE MIEJSCE NA KONFERENCJI

 

ZOSTAW KOMENTARZ POD TYM ARTYKUŁEM I ODBIERZ NIESPODZIANKĘ!

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolną o co możesz zadbać na własnym weselu!

 

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x